https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnane-budou-v-sobotu-vysazovat-vanocni-jedlicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brňané budou v sobotu vysazovat vánoční jedličky

7.4.2017 15:19 | BRNO (ČTK)
Jedle bělokorá je původní dřevina v Čechách a na Moravě, z lesů ale v uplynulých desetiletích kvůli intenzivní těžbě téměř vymizela.
Jedle bělokorá je původní dřevina v Čechách a na Moravě, z lesů ale v uplynulých desetiletích kvůli intenzivní těžbě téměř vymizela.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Rezekvítek
Sazeničky jedle bělokoré budou v sobotu vysazovat Brňané s lesníky a ekology u lesních školek Svinošice nedaleko Vranova u Brna. Sazenice v květináči si lidé koupili v prosinci, aby si s nimi o Vánocích ozdobili domov a na jaře je vrátili do přírody. Od roku 1998, kdy se akce konala poprvé, jich takto organizovaně vysadili asi 2000. Informovala o tom Radka Matějíčková z Ekologického institutu Veronica.
 

Prodej živých jedliček v prosinci je alternativou pro lidi, kteří nechtějí, aby jejich vánoční strom skončil po svátcích na smetišti. Lidé si je každoročně mohli koupit v brněnských ekologických centrech. Jen v institutu Veronica jich podle Matějíčkové loni prodali asi 600, celkem mohlo jít o 800 až 900 kusů.

"Motivace této akce se nemění. Snažíme se, aby vánoční stromky nekončily v popelnicích, ale také o záchranu vzácné jedle bělokoré," uvedla Matějíčková.

Jedle bělokorá je původní dřevina v Čechách a na Moravě, z lesů ale v uplynulých desetiletích kvůli intenzivní těžbě téměř vymizela.

"Ročně se takto organizovaně vysází průměrně 100 kusů. Další jedličky si lidé sázejí třeba ve vlastních zahradách nebo u domů. Ale ta jedle vydrží v květináči klidně i deset let, když se vhodně přesazuje," uvedla Matějíčková. Doplnila, že společného sázení se účastní především rodiny s dětmi, které to berou jako společenskou událost. Akci zahájí slavnostní famfáry trubačů, připraveno bude občerstvení i doprovodný program.

Sázení je v plánu mezi 10:00 až 12:00. Na místo zájemce dovede červená turistická značka z Vranova směr rozcestí U Jelínka. Jde o procházku asi dva kilometry dlouhou nenáročným terénem.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist