https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnane-mohou-jiz-nyni-odevzdavat-pouzite-jedle-tuky-a-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brňané mohou již nyní odevzdávat použité jedlé tuky a oleje

6.8.2019 00:11 | BRNO (ČTK)
Brňané, kteří doma třídí jako odpad použité jedlé olej a tuky, je mohou již nyní odnášet do všech sběrných dvorů. / Ilustrační foto
Brňané, kteří doma třídí jako odpad použité jedlé olej a tuky, je mohou již nyní odnášet do všech sběrných dvorů. / Ilustrační foto
Brňané, kteří doma třídí jako odpad použité jedlé olej a tuky, je mohou již nyní odnášet do všech sběrných dvorů. Předseda představenstva městské odpadové společnosti SAKO Filip Leder (KDU-ČSL) však uvedl, že díky moderní spalovně lze olej v uzavřených nádobách házet i do běžného komunálního odpadu, protože ve spalovně se z něj vyrábí teplo a elektřina, uvedl v tiskové zprávě. Obce mají povinnost nejpozději od 1. ledna příštího roku umožnit oddělený sběr olejů a tuků.
 

Podle Ledera by měli třídit použité tuky a oleje všichni, protože vylévání do odpadů hrozí postupným ucpáním trubek. "Lidé jej často vylévají do dřezu či do záchodu. Především v panelových domech se pak může stát, že kvůli ucpanému potrubí začne odpadní voda vytékat v níže položených bytech. Oleje mohou poškodit i kanalizační infrastrukturu a problémy způsobují i v čistírnách odpadních vod," uvedl Leder.

Přestože obce mají povinnost sbírat tuky a oleje až od příštího roku, Brno tuto možnost zavedlo s předstihem. Odevzdávat se mají nejlépe v plastových obalech.

V Brně se poté stává z tuků palivo díky spalovně, na rozdíl od řady obcí komunální odpad nekončí na skládkách. "Díky dlouhodobě funkčnímu a bezpečnému technologickému zařízení na energetické využívání odpadů mohou Brňané nakládat s odpady jednodušeji i za nižších cenových nákladů než v převážné většině obcí, které tyto podmínky nemají," uvedl Leder.

V Brně lze do kontejnerů třídit ještě sklo, papír a plasty, bioodpad vybírají pouze sběrné dvory. Město však také zahrádkářům a majitelům rodinných domů v minulosti přispívalo na kompostéry. Na některých místech jsou i kontejnery na drobný elektroodpad a také na znovu využitelné oblečení. Roční poplatek za odpad činí v Brně 670 korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist