https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenska-prehrada-prechazi-na-zimni-rezim-vodohospodari-snizuji-hladinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnská přehrada přechází na zimní režim, vodohospodáři snižují hladinu

20.11.2023 22:05 | BRNO (ČTK)
Brněnská přehrada.
Brněnská přehrada.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brněnská přehrada přechází na zimní režim. Vodohospodáři snižují její hladinu, důvodem je například to, aby bylo dost volného místa v nádrži pro případné zachycení jarních povodní. Hladina oproti plnému stavu klesne o pět metrů, informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

Cílová kóta je na úrovni 224 metrů nad mořem. "Hladinu snižujeme každý rok na podzim po ukončení plavební sezony. Zimní hladina nám poskytuje prostor v nádrži pro zachycení povodní, které mohou Brnu hrozit s jarním táním. Snížená hladina je ale dobrá také kvůli vymrznutí břehů a podzimnímu výlovu Bažinek," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Každý rok Povodí Moravy snižuje hladinu o čtyři metry. V letošním roce to bude o metr víc. Důvodem je instalace kabelů k šesti novým míchacím věžím. "V letošním roce odstartovala čtvrtá etapa opatření na podporu kvality vody v Brněnské přehradě tak, aby nedocházelo k masivnímu rozvoji sinic. Součástí této etapy je výměna kabelů míchacích věží. Hladinu proto snížíme o metr níže, než je běžná zimní hladina," uvedl Gargulák.

Vodohospodáři nádrž vypouštějí pomalu, aby se hladina snižovala přibližně o 30 centimetrů za den. Takový pokles odpovídá manipulačnímu řádu a je pro vodní živočichy bezpečný. Zásobní prostor zůstane zaplněný z 40 procent. Plnění nádrže vodohospodáři zahajují vždy v březnu se zvýšenými jarními průtoky.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist