https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenska-skupina-geen-zacala-s-vystavbou-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnská skupina GEEN začala s výstavbou elektrárny

16.8.2017 10:31 (ČTK)
Dostavba elektrárny by měla regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst. Většinu volných pozic zaujmou Chorvaté, kteří disponují speciálními zkouškami na obsluhu kotlů a dalším potřebným vzděláním. Na součinnost zaměstnanců elektrárny budou dohlížet dva až tři manažeři z Česka. Elektrárna bude napojena také na brněnské dohledové centrum, ze kterého GEEN sleduje a koordinuje všechny své projekty. / ilustrační foto
Dostavba elektrárny by měla regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst. Většinu volných pozic zaujmou Chorvaté, kteří disponují speciálními zkouškami na obsluhu kotlů a dalším potřebným vzděláním. Na součinnost zaměstnanců elektrárny budou dohlížet dva až tři manažeři z Česka. Elektrárna bude napojena také na brněnské dohledové centrum, ze kterého GEEN sleduje a koordinuje všechny své projekty. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | PIRO4D / Pixabay
Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého zahájila v chorvatském městě Gospić výstavbu elektrárny na biomasu, která nese název Energana Gospić 1. Projekt s celkovým výkonem 4,96 MW počítá s investicemi přes 20 milionů eur (522 milionů korun). Dokončení elektrárny by mělo do regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.
 

Stavebníci už zahájili výkopové a zemní práce. Dodavatelská firma EKOL už také začala s výrobou vnitřní technologie pro elektrárnu. "Od srpna jsme začali s výstavbou nových budov, do kterých do konce listopadu nainstalujeme technologické části. Výkopové práce se nám podařilo realizovat podle harmonogramu. Pokud půjde vše i nadále dobře, počítáme s tím, že koncem příštího roku zahájíme zkušební provoz elektrárny," uvedl generální ředitel skupiny GEEN Holding Aleš Mokrý.

Energana Gospić 1 je další elektrárnou z portfolia GEEN Holding, která bude vyrábět energii z obnovitelných zdrojů. "Pro dodávky biomasy máme zajištěné palivo od dvou dodavatelů a budeme se navíc účastnit tendru v Chorvatských lesích, což by nám mělo dlouhodobě zajistit bezproblémové dodávky paliva a chod elektrárny," uvedl Mokrý.

Dostavba elektrárny by měla regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst. Většinu volných pozic zaujmou Chorvaté, kteří disponují speciálními zkouškami na obsluhu kotlů a dalším potřebným vzděláním. Na součinnost zaměstnanců elektrárny budou dohlížet dva až tři manažeři z Česka. Elektrárna bude napojena také na brněnské dohledové centrum, ze kterého GEEN sleduje a koordinuje všechny své projekty.

Na chorvatském trhu s elektřinou dominují z poloviny vodní elektrárny a s dalšími 42 procenty elektrárny tepelné. "Velké množství vodních elektráren již převážně vyčerpalo tamní potenciál vodního hospodářství, proto se kvůli velkému procentu tepelných elektráren stalo Chorvatsko silně závislé na dodávkách uhlí a plynu. Ani tímto způsobem ale Chorvaté nedokážou pokrýt celou svoji spotřebu. Objem dovážené elektrické energie se pohybuje mezi 25-45 procenty celkové spotřeby," dodal Mokrý.

GEEN General Energy je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v energetice od roku 2009 především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Cílem skupiny GEEN je provozovat bezpečné energetické portfolio v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny, v menší míře se věnuje výrobě elektřiny z dalších zdrojů a technologiím pro uchovávání elektrické energie.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist