https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenska-zoo-se-rozrostla-o-dve-mladata-takina-indickeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnská zoo se rozrostla o dvě mláďata takina indického

20.3.2017 08:00 | BRNO (ČTK)
V zoo chovají skupinku osmi takinů včetně dvou mláďat. Takini se vyskytují v oblasti Himaláje v polohách do 4500 metrů nad mořem. V kohoutku dosahují výšky 170 až 220 centimetrů, váží 150 až 400 kilogramů.
V zoo chovají skupinku osmi takinů včetně dvou mláďat. Takini se vyskytují v oblasti Himaláje v polohách do 4500 metrů nad mořem. V kohoutku dosahují výšky 170 až 220 centimetrů, váží 150 až 400 kilogramů.
Foto | / ZOO Brno
Stádečko takinů indických v brněnské zoo se letos rozrostlo o dvě mláďata, zatímco samička Chica přišla na svět ve druhé polovině února, v březnu se narodil sameček Hugo. ČTK to řekl vedoucí útvaru vnějších vztahů zahrady Michal Vaňáč.
 

Zoo už dříve informovalo o narození Chici. Březnový sameček má podle Vaňáče stejného otce, ale jinou matku. "Obě mláďata se mají čile k světu. Protože takini nepotřebují vnitřní zázemí, návštěvníci je už mohou vidět ve výběhu," uvedl Vaňáč.

V zoo chovají skupinku osmi takinů včetně dvou mláďat. Takin svým tělem připomíná bizona, rohy pakoně, nosem losa a svou rychlostí a hbitostí při skákání po skalách kamzíka. Ve skutečnosti je ale jeho nejbližším příbuzným pižmoň.

Už loni se v brněnské zoo takinům narodil jeden sameček, o rok dříve samička. Takiny zoo vyměňuje do jiných zařízení, z Brna tak putovali například do Velké Británie, Maďarska nebo do lotyšské Rigy.

Takini se vyskytují v oblasti Himaláje v polohách do 4500 metrů nad mořem. Jejich potravou je tráva, listy, výhonky bambusu a různých dřevin. V kohoutku dosahují výšky 170 až 220 centimetrů, váží 150 až 400 kilogramů. Samice je březí 200 až 220 dní a rodí jedno mládě. V lidské péči se takini dožívají až dvaceti let.

Takin indický je Mezinárodním svazem ochrany přírody zařazený mezi zranitelné tvory. Je vystavený ztrátě přirozeného prostředí a slouží jako potrava některým šelmám.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist