https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brniste-souhlasi-s-obnovou-tezby-na-tlustci-ekologove-jsou-proti-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brniště souhlasí s obnovou těžby na Tlustci, ekologové jsou proti

4.12.2019 00:20 | BRNIŠTĚ (ČTK)
Brniště na Českolipsku změnilo názor a nově souhlasí s obnovením těžby čediče na kopci Tlustec, který se nachází asi dva kilometry od obce. / Ilustrační foto
Brniště na Českolipsku změnilo názor a nově souhlasí s obnovením těžby čediče na kopci Tlustec, který se nachází asi dva kilometry od obce. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Brniště na Českolipsku změnilo názor a nově souhlasí s obnovením těžby čediče na kopci Tlustec, který se nachází asi dva kilometry od obce. Starosta Brniště Michal Vinš včera řekl, že podpora záměru by obci měla přinést kompenzace. Spolek Sdružení na záchranu kopce Tlustec chce naopak nadále pokračovat v aktivním odporu proti obnovení těžby.
 

Sdružení pro záchranu Tlustce považuje těžbu za naprosto destruktivní pro tuto vzácnou lokalitu. "Veškeré námitky, které jsme podávali a podáváme opakovaně, stále trvají," uvedl v tiskové zprávě předseda spolku Tomáš Řízek.

Tlustec patří k dominantám Českolipska. Čedič se tam těžil od 70. let 20. století, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila. O obnovu těžby už několik let usiluje firma Kamenolom Brniště.

Brniště je z obcí v okolí kopce jediné, které obnovu těžby podpořilo usnesením zastupitelstva. Těsnou většinou ho přijali zastupitelé obce na svém posledním zasedání. "Vycházeli z platné surovinové politiky České republiky, z materiálů, které byly dostupné. Podpořili tento záměr, který se týká jen zásahu kopce v nějakých deseti hektarech, v současné době už roztěžených, poznamenaných historickou těžbou," uvedl starosta.

Podle Vinše jde stále o dobývací prostor. Za podporu záměru by obec měla získat kompenzace, o jejich podobě bude s firmou ještě jednat, uvedl starosta. Zdůraznil, že rozhodnutí o obnově těžby nevydává obec. "Konečné slovo má báňský úřad, který na základě udělení výjimek z ministerstva životního prostředí a po splnění závazného platného stanoviska EIA rozhodne," dodal.

Proces obnovy těžby je řadu let ve fázi získání výjimky z ochrany zvlášť chráněných živočichů. Krajský úřad sice výjimku vydal poprvé už v roce 2012, MŽP ale jeho rozhodnutí pokaždé zrušilo. Naposledy letos na jaře. Proti udělení výjimky se odvolávají Jablonné v Podještědí, obec Velký Valtinov i spolky. "Sdružení opakuje, že kromě nevratných škod na samotném vrchu Tlustec, s unikátní biodiverzitou, dojde v případě obnovené těžby k opětné devastaci soukromého majetku vlivem těžební činnosti, tak jako tomu bylo vždy v minulosti. Minulou těžbou došlo k mnohamilionovým škodám na domech občanů na úpatí tohoto kopce," uvedl Řízek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist