https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-bude-zkoumat-pritomnost-mikroplastu-a-hormonu-v-pitne-vode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno bude zkoumat přítomnost mikroplastů a hormonů v pitné vodě

9.6.2020 03:18 | BRNO (ČTK)
Nový projekt má ale za cíl jít dál a podívat se na přítomnost mikroplastů, hormonů nebo i léčiv, jejichž hladina se dosud nesleduje.
Nový projekt má ale za cíl jít dál a podívat se na přítomnost mikroplastů, hormonů nebo i léčiv, jejichž hladina se dosud nesleduje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brno bude ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi zkoumat přítomnost hormonů a mikroplastů v pitné vodě. Jde o úspěšný projekt z participativního rozpočtu, kam podávají návrhy přímo obyvatelé.
 

Mikroplasty jsou plastové částice ve velikosti od 100 nanometrů až po pět milimetrů, do vody se mohou dostat například při otěru syntetických tkanin, pneumatik nebo z některých kosmetických výrobků. Místopředseda představenstva společnosti Brněnské vodárny Jan Zámečník uvedl, že pitná voda v Brně splňuje požadavky dané vyhláškou a kontrolují se v ní všechny limity včetně pesticidů a dalších škodlivých látek.

"Nový projekt má ale za cíl jít dál a podívat se na přítomnost mikroplastů, hormonů nebo i léčiv, jejichž hladina se dosud nesleduje. Na vytipovaných místech budeme mít možnost zjistit také přítomnost antidepresiv nebo například drog ve vodovodní soustavě," uvedl Zámečník.

Vodovodní síť města je součástí brněnské vodárenské soustavy, která je zásobována ze dvou hlavních zdrojů pitné vody, oba leží mimo Jihomoravský kraj. Jde o prameniště podzemní vody v Březové nad Sitavou a z nádrže Vír na řece Svratce, kde voda prochází úpravou vody Švařec.

"Tři odběrná místa budou přímo na prameništi Březová, další na přítoku do úpravny vody Švařec a poslední při odtoku z této úpravny," doplnil Zámečník.

Projekt nazvaný Za zdravější a lepší vodu v Brně uspěl v roce 2018 v hlasování veřejnosti o návrzích pro participativní rozpočet. Obdržel 2341 hlasů. Náklady činí 2,95 milionu korun. Participativní rozpočet Brňanům umožňuje rozhodovat o části výdajů města.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist