https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-ma-novy-sberny-dvur-je-jeden-z-nejvetsich-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno má nový sběrný dvůr, je jeden z největších v ČR

13.8.2023 00:47 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brno má nový sběrný dvůr, městská odpadová společnost SAKO Brno jej otevřela v Židenicích. Vybudování stálo 50,5 milionu korun. Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) jde o největší sběrný dvůr na Moravě, možná i v České republice.
 

Sběrný dvůr vznikl v Jedovnické ulici za čtyři měsíce. Zdarma jej mohou využívat obyvatelé Brna, zpoplatněný je jen stavební odpad, podnikatelé nejen z Brna jej mohou využít za úplatu. Vznikl na ploše 6100 metrů čtverečních.

"Tento sběrný dvůr je potřeba, Brno provozuje několik sběrných dvorů, ale tento je unikátní svojí rozlohou i umístěním," uvedla Vaňková. Rozlohou je podle ní největší na Moravě a možná i v celé ČR. A vzhledem k tomu, že se nachází mezi dotřiďovací linkou a spalovnou, přivážený odpad se nebude muset znovu převážet nikam daleko.

Sběrný dvůr ročně zvládne zpracovat 15 000 tun odpadu. Je na něm plocha pro bezplatné odevzdávání pneumatik, další brněnský takzvaný Re-Use point, tedy místo, které nabízí k dalšímu upotřebení už použité věci, které by jinak skončily v popelnici. Je zde také místo pro skleněný odpad - střepiště. Areálem prochází vlečka, část odpadu k recyklaci se tak bude přesouvat po železnici.

"Výhodou je, že je otevřeno každý den, a to i přes víkend. Očekáváme velké vytížení právě ve dnech, kdy jsou ostatní sběrná střediska pro občany v Brně uzavřena. Pokud jde o živnostníky, tak očekáváme průběžné vytížení během celého týdne," řekl ředitel SAKO Brno Karel Jelínek.

SAKO Brno je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Brno. Zaměstnává kolem 470 lidí, rozdělených do divizí Svoz, Správa a ZEVO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist