https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-ma-plan-jak-usetrit-na-energiich-desitky-az-stovky-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno má plán, jak ušetřit na energiích desítky až stovky milionů

6.12.2019 00:08 | BRNO (ČTK)
Brno chce v příštích letech udělat energetická opatření, díky kterým ušetří desítky až stovky milionů korun. / Ilustrační foto
Brno chce v příštích letech udělat energetická opatření, díky kterým ušetří desítky až stovky milionů korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brno chce v příštích letech udělat energetická opatření, díky kterým ušetří desítky až stovky milionů korun. Řekl to náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Opatření odhadem za miliardy korun vyplývají z nového akčního plánu pro roky 2019 až 2023. Patří mezi ně například přechod z páry na horkou vodu, instalace dalšího spalovacího kotle, ale také zateplení budov nebo výměna oken.
 

Akční plán schválila rada. Navazuje na územní energetickou koncepci. Plán stanovuje, jak dospět k hospodárnému zásobování a nakládání s palivy a energií a zároveň být v souladu s principy udržitelného města. "Opatření jsou řádově za několik miliard korun. Všechno to nejsou investice města, ale poměrně významně investují městské firmy. Nejvíce teplárny a odpadová společnost Sako," uvedl Hladík.

Podle něj plynou z každé investice úspory v různé výši. "Celkově budou ale v řádech desítek až stovek milionů korun," poznamenal Hladík. Město chce přejít z páry na horkou vodu, zasadit se o rozvoj kombinované výroby elektřiny a tepla, instalovat třetí kotel pro spalování odpadů, zaměřit se na obnovitelné zdroje nebo postupně snižovat závislost města na dovážených palivech.

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je plán dalším dokumentem, který deklaruje vizi Brna hospodařit udržitelně a snižovat emise skleníkových plynů. "Nejde jen o papírové teze, ale Brno se tímto směrem opravdu hýbe. Teplárny pracují na výměně zastaralých parovodů za horkovody, u řady budov se vyměňují okna nebo se zateplují, aby byly méně energeticky náročné, u komunikací přibývají záhony a travnaté pásy a občany motivujeme dotacemi k vytváření zelených střech," vyjmenovala Vaňková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist