Brno příští rok sníží poplatek za odpad seniorům a malým dětem
V Brně se už pátým rokem postupně projevují dva pozitivní trendy. Jednak roste množství vytříděných odpadů a na druhé straně klesá objem směsného odpadu. Díky tomu vzniká úspora. Město dává méně peněz na likvidaci a naopak má více odpadu, který lze dále používat. "Trend je však mírný. Úspory nejsou desítky procent, ale pouze jednotky, přesto však z více než 320 milionů dokážeme ušetřit jednotky milionů. Proto můžeme přistoupit ke snížení poplatku potřebným skupinám," objasnil Ander.
Nevyloučil ani to, že bude časem nižší poplatek i pro ostatní lidi. "Pokud bude trend poklesu produkce směsného komunálního odpadu a růstu množství vytříděných odpadů pokračovat, bude možné v příštích letech uvažovat o mírném snížení platby za odpad, zejména však pro ty poplatníky, kteří třídí odpad," dodal Ander. Brno však bude moct poplatek ostatním snížit nejdříve na konci příštího roku. Do té doby musí být ve stejné výši kvůli tomu, že město čerpalo peníze z Evropské unie na spalovnu odpadů.
V roce 2010 evidovalo Brno 71 530 tun směsného odpadu, loni to bylo už jen 66.866 tun, což je téměř o 5000 tun méně. "Podle dosavadního vývoje lze očekávat v dalším roce pokles asi o 500 tun, což odpovídá snížení nákladů za likvidaci tohoto odpadu o necelého půl milionu korun," doplnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.
reklama

Brno připravuje další etapu protipovodňových opatření na Svitavě
SAKO Brno uzavřelo smlouvu na třetí kotel ve spalovně za 5,4 miliardy korun
Od příštího roku má v Brně fungovat další městský holubník, bude na věznici