https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-zvazi-jestli-je-pro-mesto-vhodne-zavedeni-nizkoemisni-zony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno zváží, jestli je pro město vhodné zavedení nízkoemisní zóny

22.2.2017 15:00 | BRNO (ČTK)
Ze studie by mělo být patrné, jestli je nízkoemisní zóna vhodná, pro která místa, jaký typ aut s jakým množstvím škodlivin by omezovala a další věci. Týkat by se mohla různých míst.
Ze studie by mělo být patrné, jestli je nízkoemisní zóna vhodná, pro která místa, jaký typ aut s jakým množstvím škodlivin by omezovala a další věci. Týkat by se mohla různých míst.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brno dá vypracovat studii, na jejímž základě zváží zavedení nízkoemisní zóny v některých lokalitách. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Studie má být hotová do podzimu. V případě zavedení nízkoemisní zóna omezí průjezd aut se škodlivými výfuky některými místy. Cílem je zlepšit ovzduší. Nízkoemisní zóna je jen jedno z mnoha opatření, jež by ke zlepšení ovzduší měla vést.
 

Studii proveditelnosti vypracuje městská společnost Brněnské komunikace. Radní včera schválili smlouvu. Na detailních modelech dopravy a rozptylové studii se ověří, jaký lze očekávat dopad na kvalitu ovzduší v případě zavedení nízkoemisních zón. "Neznamená to, že zavádíme nízkoemisní zónu, ale teprve potřebujeme získat podrobné podklady o tom, co by takové zavedení v Brně znamenalo z hlediska fungování dopravy a kvality ovzduší," uvedl Ander. Nedávno město zvažovalo zavedení MHD zdarma v době smogové situace. Přestože to město ještě neschválilo, někteří lidé už při vyhlášení smogové situace cestovali MHD bez platného lístku.

Ze studie by mělo být patrné, jestli je nízkoemisní zóna vhodná, pro která místa, jaký typ aut s jakým množstvím škodlivin by omezovala a další věci. Týkat by se mohla různých míst. "Základní návrh bude spočívat uvnitř velkého městského okruhu a například ulice Úvoz. To je přesně ta komunikace, kudy si někteří řidiči zkracují cestu přes město, přitom místo mohou objet po okruhu, který je v tomto úseku funkční a bez problémů," řekl Ander.

Město ale chystá i další opatření, kterými zlepšit ovzduší. V dopravě je to zatraktivnění MHD a její preference na křižovatkách, což má dostat lidi z aut do městské hromadné dopravy, dále i větší úklid a snižování prašnosti, ale i omezování pálení suchých rostlinných materiálů, přičemž chce město nabídnout lidem jinou formu jejich likvidace. Podle Andera zůstává ve hře i MHD zdarma v době smogové situace. Rada MHD zvažovala už před dvěma týdny, zatím ale návrh neschválila.

Brno má s kvalitou ovzduší problém delší dobu. Každý rok některé stanice překročí zákonem stanovený limit 35 dnů, kdy může být ovzduší nadměrně znečištěné prachem. Loni limit překročily stanice na Zvonařce a ve Svatoplukově ulici v Židenicích.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lenka Horáková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist