Brusel bude zřejmě částečně kompenzovat náklady na prevenci BSE
Příslib příspěvku zazněl podle Ivánkových slov poprvé na technických konzultacích v Bruselu 21. června, kde se probírala směrnice 999, která obsahuje povinnost testovat na BSE (nemoc šílených krav) zvířata v kategorii nad 24 měsíců věku v případě rizikových a uhynulých kusů. Náklady na aplikaci této směrnice hodlá EU částečně hradit členským zemím, a pokud by směrnici aplikovaly také, pak i zemím kandidátským.
ČR proto počátkem července poslala do EU oficiální žádost o tento příspěvek podepsanou ministrem zemědělství Janem Fenclem. "Oficiální odpověď zatím česká strana nemá, ale čekáme, že naše žádost bude alespoň částečně kladně vyřízená," uvedl Ivánek. Česká strana také následně informovala komisaře EU pro bezpečnost potravin Davida Byrneho o ochranných opatřeních, která dosud v prevenci BSE učinila.
Náklady na jeden test činí přitom podle jeho údajů zhruba dva tisíce korun, z toho vlastní test přijde na 1600 korun, zbytek jsou náklady na technické zabezpečení a dopravu.
Roční objem porážek ve zmiňované kategorii činil doposud v ČR zhruba 150 tisíc kusů, při plném hrazení jedné testace ve výši dva tisíce korun by tedy mohla ČR získat z bruselských zdrojů asi 300 milionů korun. Stoprocentní kompenzaci ale zřejmě z Bruselu čekat nelze - dosud diskutovaná výše příspěvku na jeden test z EU pro členské země je 30 eur.
reklama