https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brusel-da-miliardy-na-vyzkum-jadra-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brusel dá miliardy na výzkum jádra v České republice

15.11.2011 15:27 | PRAHA/BRUSEL (Ekolist.cz)
Ilustrační foto výzkumného lehkovodního reaktoru LVR-15 v Řeži u Prahy
Ilustrační foto výzkumného lehkovodního reaktoru LVR-15 v Řeži u Prahy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise schválila dotaci 2,45 miliardy korun na výzkum v oblasti jaderné energetiky v České republice. Projekt nazvaný Udržitelná energetika (neboli SUSEN z anglického SUStainable ENergy) vedený Ústavem jaderného výzkumu v Řeži si klade za cíl přispět k prodloužení životnosti současných jaderných elektráren a rovněž k přechodu na jaderné reaktory nových generací po roce 2030.
 

O udělení dotace včera informoval server Česká pozice a ČTK informaci potvrdil jak Radek Melichar, který má na ministerstvu školství tuto problematiku na starosti, tak i diplomaté v Bruselu. "Podle mých informací schválil komisař pro regionální politiku Johannes Hahn projekt Udržitelná energetika. V současné době ovšem ještě čekáme na doručení oficiálního písemného rozhodnutí," řekla ČTK velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová.

Jak uvedl server Euractiv, energetickému projektu se tak podařilo vyřešit připomínky, které proti němu v létě vznesl Brusel. "Úředníkům se tehdy například nelíbilo to, že je projekt napojen na společnost ČEZ, a nezdál se jim ani způsob poskytování informací Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost," napsal server.

Předkladatelem projektu je společnost Centrum výzkumu Řež (CV Řež), která je stoprocentně vlastněna zmíněným Ústavem jaderného výzkumu. Partnerem projektu s minoritní účastí je Západočeská univerzita v Plzni. Středisko s názvem SUSEN by mělo být do roku 2015 vybudováno v Řeži u Prahy, projekt se ale bude uskutečňovat i v Plzni ve Vědeckotechnickém parku na Borských polích. Do plného provozu by mělo být výzkumné středisko uvedeno v roce 2016.

Podle internetových stránek CV Řež má celý projekt několik základních cílů. Jednak chce přispět k prodloužení životnosti stávajících jaderných elektráren o 20 až 40 let. Cílem projektu je rovněž "výzkum a vývoj nových technologií s vysokou účinností v oblasti klasické energetiky". Na konkrétní aplikace by mělo dojít od roku 2016.

Přispět by vědci chtěli také k přechodu na jaderné reaktory nových generací, s jejichž ostrým provozem se počítá po roce 2030. "V rámci dlouhodobého horizontu je předmětem projektu také výzkum a vývoj špičkových technologií a materiálů v oblasti termojaderné fúze," uvádí CV Řež. Práce centra by však podle jeho vlastních slov měla vést rovněž ke zvýšení bezpečnosti zpracování a ukládání radioaktivních odpadů a rovněž ke zlepšení hodnocení dopadu provozu jaderných zařízení na životní prostředí.

SUSEN je jedním z šesti elitních mezinárodních vědeckých středisek plánovaných v ČR, na jejichž rozjezd bude do roku 2020 potřeba dohromady zhruba 20 miliard korun. Dalšími výzkumnými centry jsou ještě nejvýkonnější laser na světě ELI, Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, multioborový CEITEC, biotechnologický BIOCEV a počítačové IT4I. Provoz středisek bude ze 70 procent financován ze státních prostředků, například grantů. Zbytek si budou muset centra sehnat ze soukromých zdrojů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist