https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/buchlovicky-zamek-opet-ozdobily-na-velikonoce-rezane-tulipany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Buchlovický zámek opět ozdobily na Velikonoce řezané tulipány

29.3.2018 08:08 | BUCHLOVICE (ČTK)
Tulipány se poprvé objevily v perské literatuře v devátém století. Když v 15. století Persii ovládli Turci, postupně se začaly stávat oblíbenou zahradní rostlinou. Do Evropy se dostaly na počátku 16. století přes italské přístavy, koncem století se objevily v holandských zahradách. Tulipán byl v první polovině 17. století luxusním zbožím. / Ilustrační foto
Tulipány se poprvé objevily v perské literatuře v devátém století. Když v 15. století Persii ovládli Turci, postupně se začaly stávat oblíbenou zahradní rostlinou. Do Evropy se dostaly na počátku 16. století přes italské přístavy, koncem století se objevily v holandských zahradách. Tulipán byl v první polovině 17. století luxusním zbožím. / Ilustrační foto
Foto | Matej Šiculiak
Zámek v Buchlovicích na Uherskohradišťsku zdobí ode dneška řezané tulipány. Čtyři desítky různobarevných druhů květin jsou k vidění v sala terreně, aranžmá z nich také v sálech na prohlídkové trase zámku. Výstava, kterou tvoří asi 1800 kusů tulipánů, potrvá do Velikonočního pondělí, řekla dnes kastelánka Ivana Šupková. Tulipány zkrášlují na jaře zámek už podeváté.
 

Květiny byly do Buchlovic dovezeny z Nizozemska a Polska. "O aranžmá se postaral florista Slávek Rabušic a personál zámku. Za předchozích osm ročníků jsme u nás prezentovali kolem 470 druhů tulipánů," uvedla Šupková.

Ani letos mezi nimi nechybějí například návštěvníky velmi oblíbené tulipány Princess Irene. Vystaveny jsou i takzvané Rembrandtovy tulipány, pojmenované po známém malíři 17. století, které se vyznačují dvoubarevným květem. Přehlídku tulipánů podle Šupkové v pondělí zpestří vystoupení Komorního orchestru města Kyjova. Jeho členové zahrají návštěvníkům v hudebním sále.

Tulipány se poprvé objevily v perské literatuře v devátém století. Když v 15. století Persii ovládli Turci, postupně se začaly stávat oblíbenou zahradní rostlinou. Do Evropy se dostaly na počátku 16. století přes italské přístavy, koncem století se objevily v holandských zahradách. Tulipán byl v první polovině 17. století luxusním zbožím, ceny jeho cibulí se vyšplhaly až k hodnotě městského domu. Svou oblibu si i kvůli snadnému pěstování tato květina zachovala dodnes.

Výstava je otevřena denně od 9:00 do 16:00. Kromě tulipánů se návštěvníci buchlovického zámku mohou těšit i na výstavu růží v červenci a v říjnu na chryzantémy. Od 26. května se otevře výstava fuchsií, zámecká sbírka obsahuje více než 1200 jejich odrůd. I letos bude pokračovat výstava Rodina Leopolda Berchtolda II. na cestách, která lidem představí cestovatelské aktivity někdejších majitelů zámku mezi lety 1893 až 1918. V programu jsou i květnové Kosecké písně a červencový festival česneku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist