https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/budejovicka-teplarna-spusti-v-srpnu-malou-fotovoltaickou-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Budějovická teplárna spustí v srpnu malou fotovoltaickou elektrárnu

2.7.2022 00:15 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Budějovická teplárna montuje na střechy provozních budov v Novohradské ulici 527 solárních panelů fotovoltaické elektrárny. Její instalovaný výkon bude 233 kilowatt-peaků (kWp), což obnáší roční výrobu 220 megawatthodin elektrické energie. Elektrárnu zprovozní městská firma do konce srpna. Energii z ní spotřebuje ve výrobních provozech a pokryje část své spotřeby, jako při pohonu oběhových čerpadel horkovodní sítě. Vyplývá to z informací ve firemním zpravodaji.
 

"Jde o náš první solární projekt, při němž efektivně využijeme plochy střech našich provozních budov. A stejně chceme postupovat i v budoucnu. Tedy žádné zabírání zemědělské půdy," řekl člen představenstva Martin Žahourek. Náklady jsou 6,4 milionu korun bez DPH, z toho je zhruba 2,6 milionu z evropské dotace. Další solární zdroje plánuje firma na střechách zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo), jež postaví ve Vrátě, nebo na bývalé hrázi rekultivovaného odkaliště.

Budějovická teplárna loni vyrobila 1623 terajoulů (TJ) tepla, meziročně zhruba o 9,5 procenta víc. Výroba elektřiny vzrostla o 41 procent na 106.178 megawatthodin (MWh). Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply loni téměř o 13 procent na 981,5 milionu korun. Zisk před zdaněním byl meziročně podobný, 23,8 milionu Kč, o necelé procento vzrostl zisk po zdanění na 19,3 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Loni připojila teplárna 280 nových bytů. Počet napojených domácností stoupá několik let, je jich téměř 30.000, dalšími zákazníky jsou firmy a instituce. Firma zaměstnává kolem 220 lidí.

Letos od 1. ledna zvedla teplárna ceny o osm procent. Gigajoule (GJ) tepla stojí 691 korun včetně DPH. Pro byt tak stouply měsíční náklady asi o 80 korun. Distribuční síť teplárny měří 163 kilometrů, z nichž je 85 kilometrů parovodů, 33 kilometrů horkovodů a 45 kilometrů teplovodů. Hlavním palivem je stále hnědé uhlí s podílem 99 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist