https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/budisovice-resi-sucho-maji-vrt-ale-uz-ne-penize-na-vodovod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Budišovice řeší sucho, mají vrt, ale už ne peníze na vodovod

21.6.2018 00:10 | BUDIŠOVICE (ČTK)
Obec Budišovice na Opavsku řeší problém s nedostatkem vody ve své místní části Zátiší, kde je mimo jiné jedna z největších zahrádkářských osad v oblasti. / ilustrační foto
Obec Budišovice na Opavsku řeší problém s nedostatkem vody ve své místní části Zátiší, kde je mimo jiné jedna z největších zahrádkářských osad v oblasti. / ilustrační foto
Obec Budišovice na Opavsku řeší problém s nedostatkem vody ve své místní části Zátiší, kde je mimo jiné jedna z největších zahrádkářských osad v oblasti. Vyschly tam i studny, ve kterých ještě nedávno bylo vody dost. Obec si nechala udělat vrt, v němž je vody dostatek, a připravuje projekt na vybudování vodovodu. Zatím na něj ale nemá dost peněz. Řekl to budišovický starosta Petr Uvíra.
 

Chatová oblast zasahuje do katastru tří obcí, vodovod tam ale nikdy nebyl přiveden z žádné strany. Řada obyvatel už tam bydlí i nastálo a lidé většinou mají své studny. "Kdysi, když bylo vody dost, jim vrty fungovaly. Posledních několik let je to tak, že někteří ještě mají trochu vody a někteří už nemají vůbec nic a víceméně se to zhoršuje. My tam vozíme vodu v cisterně a lijeme jim ji z cisterny do studní nebo vrtů," řekl Uvíra.

Loni Budišovice, které mají zhruba 750 obyvatel, využily dotací od Státního fondu životního prostředí a zadaly geologický průzkum. Podle něho je v zemi vody dost. "Nechal se udělat vrt, ten potvrdil, že je tam tolik vody, že umíme čerpat dva litry za sekundu, což by stačilo řádově i pro tisíc lidí. Takže máme vrt a necháváme dělat projekt, abychom vodu dostali alespoň k lidem v našem katastru," řekl starosta.

Problémem jsou ale peníze. "Předběžné odhady jsou na 15 milionů korun, což je taková částka, kterou naše obec není schopná vůbec z rozpočtu jakýmkoli způsobem pokrýt, takže jediná šance, jak vodovod vybudovat, je získat nějakou dotaci," řekl starosta. Šanci by podle něj obec mohla mít díky dotačnímu programu Moravskoslezského kraje.

"Od roku 2004 kraj každoročně vyhlašuje dotační program Drobné vodohospodářské akce," řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Předmětem podpory jsou výstavba, rozšíření a rekonstrukce čistíren odpadních vod a kanalizačních sítí nebo vodovodních sítí a vodárenských objektů. Maximální výše poskytnuté dotace na projekt je 7,5 milionu korun, minimálně deseti procenty uznatelných nákladů se na projektu musí podílet obec.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vlastimil Vyplel
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist