Bursík a aktivisté vítají menší počet povolenek, Říman zvažuje žalobu
Při vyšším počtu emisních povolenek by podle Greenpeace Česká republika zůstala skanzenem fosilních technologií a ekonomiky postavené na vývozu špinavé energie. Technická památka Vítkovické železárny | |
Ilustrační foto: Hugo Charvát/EkoList |
"Minulá česká vláda zaslala do Bruselu žádost o zvýšení objemu vypouštěných emisí oxidu uhličitého o 23,6 % oproti skutečným emisím CO2 v roce 2005. Prostě to zkusila, a ono to nevyšlo,“ komentuje ministr životního prostředí Martin Bursík rozhodnutí Evropské komise, která pro Českou republiku schválila roční objem 86,8 milionu tun emisí oxidu uhličitého. Rozhodnutí Evropské komise se zamlouvá i ekologickým nevládním organizacím, Hnutí DUHA , Centru pro dopravu a energetiku a Greenpeace. Schválené číslo sice neodpovídá jejich představám, ale jsou ochotny jej jako kompromis podpořit. „Původně chtěli čeští ministři zvýšit povolené emise o čtvrtinu. Kdyby jim tento nápad v Bruselu prošel, zůstala by Česká republika skanzenem fosilních technologií a ekonomiky postavené na vývozu špinavé energie,“ řekl Jan Rovenský z Greenpeace.
S rozhodnutím komise však nesouhlasí Martin Říman. "Evropská komise stanovením limitu emisních povolenek pro Českou republiku ve výši 86,8 potvrdila vzdálenost Bruselu od reality života v členských zemích. Česká republika je jedním z mála členských států EU, který plní závazky vyplývající z Kjótského protokolu. Stanovený limit bude mít zásadní vliv na život každého z nás. Snížení množství emisních povolenek podváže naši ekonomiku. Průmyslová výroba roste o osm až devět procent ročně a jen spuštění nové automobilky Hyundai zvýší spotřebu elektřiny v České republice o 1 až 2 TWh za rok, tedy o 2,5 — 3 procenta. Ve středu o tom budu informovat vládu, přičemž jedním z mých návrhů na reakci bude podání žaloby proti rozhodnutí Komise," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle něho budou české firmy ekonomicky znevýhodněny na globálním trhu. "V řadě odvětví může dojít k přesunu celých výrob mimo území Evropské unie. Snížení emisního stropu oproti původnímu návrhu české vlády postihne zejména menší výrobce a malá zařízení centrální výroby tepla bez kogenerace, což způsobí problémy především v oblasti komunálních a místních služeb," varuje Říman.
Martin Bursík nesouhlasí s tím, že by méně povolenek omezilo českou ekonomiku. „Přidělené množství povolenek je dokonce o 5 % vyšší než jsou reálné emise českého průmyslu," tvrdí Bursík. I podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí DUHA méně povolenek bude pro průmysl motivace. "Omezení exhalací rozhýbe modernizaci, inovace a investice do čistých, efektivních technologií. Na snižování emisí v dlouhodobém měřítku vydělají všichni, včetně českého průmyslu," říká Kotecký.
„Cílem systému obchodovatelných emisních povolenek je snižovat emise skleníkových plynů, nikoli nechat firmy vydělat na prodeji povolenek, které jim přebývají v důsledku jejich příliš benevolentního přidělování," tvrdí Martin Bursík. Podle něho vedla přílišná benevolence Evropské komise při přidělování emisních povolenek jednotlivým státům v minulém kontrolním období ke snížení jejich ceny a v jednu chvíli téměř ke zhroucení trhu.
reklama