https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bussines-report-rezbarske-vyrobky-likviduji-africke-lesy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bussines Report: Řezbářské výrobky likvidují africké lesy

14.12.2004 13:44 | PRAHA/JOHANNESBURG (EcoMonitor)
Těžba dřeva a z něho vyrobené tradiční dřevořezby v jihovýchodní Africe zřejmě dosáhnou vysoké ceny – destrukce listnatých stromů v celém regionu. Ochránci životního prostředí upozorňují na to, že neregulované kácení bezmála zničilo veškeré prosty v Malawi a pomalu se přesouvá do sousedních států.
 

Nezákonné dodávky dřeva přes hranice států se nedají přesně vyčíslit.
Ilustrační foto: Martin Mach/EkoList

Tvrdé dřevo, které se prodává pod obchodními názvy Iroko, Kambala, Odum, Amoreira nebo Megunda, je podobné dubu a používá se jako materiál především na tradiční řezbářské výrobky, ale i na podlahové krytiny. Jak mizí lesní porosty v hustě zabydlené oblasti Malawi, jednoho z hlavních center obchodu, objevují se obavy, že obrovský hlad po dřevě se přelije do sousedních zemí – Mozambiku a Zambie. „Když si vykácíte vlastní lesy, ale chcete aby váš dřevařský průmysl nadále fungoval, musíte najít zdroje ve vzdálenějších oblastech,“ říká Tom Milliken, ředitel pobočky organizace TRAFFIC pro jižní a východní Afriku. „Naše zdroje jsou pod silným tlakem a obchodníci z Malawi chtějí využít dřevo z Mozambiku a Zambie.“ Zpráva organizace TRAFFIC, která monitoruje obchod s volně žijícími druhy živočichů a rostlin, již v roce 2000 upozorňovala na bezútěšnost situace. „Poptávka po trvanlivém, těžkém, černém dřevě s nádhernou kresbou vede k poklesu počtu domácích dřevin na Malawi. Těžba dřeva pokračuje nerušeně dál, i když důsledkem bude prudký pokles počtu vybraných druhů,“ říká zpráva TRAFFIC.

Mnohé konečné výrobky z tohoto dřeva končí v Jihoafrické republice, která se pyšní obrovským a stále se rozrůstajícím turistickým průmyslem. V letech 2002 a 2003 prošlo podle celních záznamů johannesburským mezinárodním letištěm zboží za 2,3 milionu rand (9 milionů Kč), výrobky v počtu 446 326 kusů. Podle celníků Jižní Afrika dovezla v roce 2003 dřevěné výrobky z Malawi za více než 9 milionů randů (36 milionů Kč) a o rok dříve za 8,8 milionů.

Nezákonné dodávky dřeva přes hranice států se nedají vyčíslit, nicméně někteří ochránci přírody se obávají, že nejde v žádném případě o zanedbatelné číslo. Na předměstí Johannesburgu v Rosebank na rušném trhu s rukodělnými výrobky, musely úřady uzavřít 70 stánků, které nabízely ke koupi dřevořezy z Malawi, Zimbabwe, Zambie a dokonce i ze vzdáleného Kamerunu. Byly zabaveny ozdobně vyřezávané masky, soupravy šachů, mísy a vázy. Mnoho ze stánkařů nabízelo úplně stejné zboží jako další prodejci po celé zemi, což ukazuje na masovou produkci.

Nejčastější řezbářské výrobky jsou figurky pěti zvířat – slon, nosorožec, buvol, lev a leopard. „Většina této veteše je vyrobena z mahagonu, ebenu nebo z habru,“ říká Samuel Sithole, malawský prodejce řemeslných výrobků, a naznačuje, že celý jeho stánek je nacpaný zbožím. Podle něj však tento druh obchodu nijak zvlášť nekvete, zvláště když musí měsíčně zaplatit za prodejní místo 1600 randů. Jenže zboží na jeho stánku je označeno čerstvě nalepenými cenovkami a zahraniční turisté nejsou zvyklí o přemrštěných cenách smlouvat.

Podle textu Business Report 9. 12. 2004


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist