https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/byvaly-biotop-vzacnych-zivocichu-ma-cela-skoncit-pod-zavazkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bývalý biotop vzácných živočichů má celý skončit pod zavážkou

24.5.2017 08:00 | MIKULOVICE (ČTK)
Podle záměru společnosti Elzet je již zavezeno a zrekultivováno 74 procent plochy a zbývá dokončit 26 procent. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. Před lety stál jednatel firmy Luděk Zahradník kvůli obžalobě z vyhubení tří druhů chráněných živočichů i před soudem, po několika odvoláních byl v roce 2009 obvinění zproštěn.
Podle záměru společnosti Elzet je již zavezeno a zrekultivováno 74 procent plochy a zbývá dokončit 26 procent. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. Před lety stál jednatel firmy Luděk Zahradník kvůli obžalobě z vyhubení tří druhů chráněných živočichů i před soudem, po několika odvoláních byl v roce 2009 obvinění zproštěn.
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Společnost Skládka Elzet chce zavézt stavebním odpadem i zbylou plochu bývalého hliníku cihelny Blato u Mikulovic. ČTK to sdělila zástupkyně tiskové mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Jandová. Za příliš rozsáhlé ukládání odpadu v lokalitě, kde se dříve vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů, loni firma zaplatila pokutu 1,5 milionu korun. Navzdory tomu zákaz ignorovala, pokračovala v zavážení a v krátké době zavezla kompletně vodní plochu.
 

Inspekce k zavezení plochy vznesla řadu připomínek a požadavků. "Na úseku ochrany přírody bylo konstatováno, že se záměrem je možno z pohledu ČIŽP souhlasit, pouze pokud společnost Skládka Elzet provede dobrovolné kompenzační opatření za zničený biotop," uvedla Jandová. Konečné slovo v posuzování dopadů záměru na životní prostředí (EIA) bude mít krajský úřad Pardubického kraje.

Podle záměru společnosti Elzet je již zavezeno a zrekultivováno 74 procent plochy a zbývá dokončit 26 procent. Plocha pro využívání stavebních a demoličních odpadů na povrchu terénu má rozlohu 7610 metrů čtverečních, objem zavážky vypočítala na 57.000 metrů krychlových.

Kvůli nerespektování zákazu zavážení lokality vede ČIŽP se společností Skládka Elzet dvě správní řízení o pokutě. Firma se proti nim odvolala k ministerstvu životního prostředí, jedno z rozhodnutí ministerstvo vrátilo inspekci k novému projednání, druhé odvolání ještě řeší. Ani jedno ze správních řízení tedy nenabylo právní moci.

ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. Před lety stál jednatel firmy Luděk Zahradník kvůli obžalobě z vyhubení tří druhů chráněných živočichů i před soudem, po několika odvoláních byl v roce 2009 obvinění zproštěn.

Zahradník od konce 90. let zavážel bývalý zemník cihelny Blato stavebním odpadem. Později, kdy byly v místě objeveny vzácné druhy živočichů a zavážení bylo omezeno, na tuto činnost potřeboval výjimku ministerstva životního prostředí z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů. I když ji dvakrát získal, pokaždé byl proti ní podán rozklad a nikdy nenabyla právní moci. Přírodní lokalitu později také z velké části zničila stavba státní silnice I/37.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavel Dosoudil
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist