https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/byvaly-uhelny-dul-se-ma-premenit-na-solarni-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bývalý uhelný důl se má přeměnit na solární elektrárnu

21.4.2017 08:00 | FRANKFORT (ČTK)
Východní část Kentucky je plná bývalých uhelných dolů, které se upravují pro různé účely, jako golfová hřiště a sídliště.
Východní část Kentucky je plná bývalých uhelných dolů, které se upravují pro různé účely, jako golfová hřiště a sídliště.
Bývalý povrchový důl na uhlí v americkém státě Kentucky se přemění na solární elektrárnu. Místní uhelná společnost plánuje v horách umístit stovky tisíc solárních panelů, napsala agentura AP.
 

Solární elektrárna by se měla nacházet v horách u města Pikeville, v srdci těžby uhlí v Kentucky, uvedly společnosti Berkeley Energy Group, EDF Renewable Energy a bývalý demokratický státní auditor Adam Edelen. Rozhodnutí je dalším příkladem snahy o diverzifikaci výroby energie ve státě, který je třetím největším producentem uhlí v USA a na který má vážný hospodářský dopad pokles uhelného průmyslu. Minulý měsíc místní zákonodárci odhlasovali ukončení desítky let trvajícího moratoria na jadernou energii. Na začátku tohoto měsíce pak Kentucké muzeum uhlí umístilo na svou střechu solární panely.

"Můžeme stavět solární elektrárnu na základech z uhlí," řekl Edelen. "Kentucky byla dlouho producentem energie, který dodával elektřinu celé zemi. Není důvod, proč v tom nemůžeme pokračovat i nadále," dodal, ale upozornil, že nejprve je nutné přijmout energetickou strategii.

Uhelné elektrárny mají v Kentucky stále více než 80procentní podíl na výrobě elektřiny. Jejich podíl však stabilně klesá, protože uhelné elektrárny nahrazují elektrárny na zemní plyn.

Největší současná solární elektrárna v Kentucky má výkon deset megawattů a je schopná uspokojit spotřebu 1500 domácnostní. Navrhovaná solární farma by měla mít instalovaný výkon 50 až 100 megawattů. Náklady na projekt se odhadují na desítky milionů dolarů. Firma nyní provádí inženýrské a nákladové studie.

Východní část Kentucky je plná bývalých uhelných dolů, které se upravují pro různé účely, jako golfová hřiště a sídliště. Prezident Kentuckého svazu uhlí Tyler White upozornil, že navrhovaná solární elektrárna by nebyla možná, pokud by neexistovaly pro tento druh energie dotace, a to včetně daňových úlev na federální úrovni, napsala agentura AP.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist