https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/canadacom-cistsi-ovzdusi-by-mohlo-zhorsit-sucha-v-amazonii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Canada.com: Čistší ovzduší by mohlo zhoršit sucha v Amazonii

16.5.2008 08:55 | PRAHA/TORONTO (Ecomonitor)
Britští vědci zjistili, že snižování emisí vznikajících při spalování fosilních paliv může uškodit amazonskému pralesu. Podle vědců z Exeterské univerzity totiž existuje spojitost mezi poklesem emisí oxidu siřičitého a zvyšováním teploty severního Atlantiku. Tyto dva jevy jsou přitom zodpovědné za obrovská sucha, která postihla Amazonii v roce 2005, napsal server Canada.com.
 

Prales Mata Atlantica na východním pobřeží Brazílie.
Snížení emisí oxidu siřičitého v roce 2005 vedlo k většímu ohřívání Atlantiku. V důsledku toho pak Amazonii sužovala obrovská sucha. Prales Mata Atlantica na východním pobřeží Brazílie. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation Licence ve verzi 1.2 nebo novější, jak ji naleznete na stránkách Free Software Foundation
Foto: Angeloleithold/Wikimedia Commons

Profesor Peter Cox z Exeterské univerzity se společně se svým týmem zabýval účinky emisí vznikajících spalováním fosilních paliv na amazonské klima. Podle závěrů jeho výzkumu jsou sice aerosoly vznikající při spalování fosilních paliv nebezpečnými znečišťovateli, avšak na druhou stranu nepřímo působí proti globálnímu oteplování. Je tomu tak proto, že tyto aerosoly odrážejí sluneční paprsky, které se pak vracejí zpět do vesmíru, aniž by dopadaly na Zemi a ohřívaly ji.

Britští vědci přišli s použitím matematických modelů na to, že vysoká koncentrace aerosolů měla v 70. a 80. letech tlumivý efekt na oteplování hladiny severního Atlantiku. To následně vedlo ke zvýšení srážek v Amazonii. Naproti tomu snížení emisí oxidu siřičitého vedlo v roce 2005 k většímu ohřívání Atlantiku. V důsledku toho pak Amazonii sužovala obrovská sucha. Pokud budou emise nadále klesat, mohla by se do roku 2025 podobná sucha opakovat každoročně. Do roku 2060 by pak srážky mohly chybět každých devět z deseti let, napsal server Canada.com.

Extrémní sucha způsobují ztrátu vegetace a odlesňování. Ničení deštných pralesů může mít velmi špatný vliv na globální oteplování, jelikož pralesy jsou zásobárnou jedné desetiny veškerého CO2 na zemském povrchu. Odlesňování tropických pralesů je zodpovědno za 20 % všech světových emisí oxidu uhličitého. Je tedy - hned po spalování fosilních paliv - druhou největší příčinou globálního oteplování. Pokud budou teploty na Zemi stále stoupat, hrozí, že se tropické pralesy Jižní Ameriky přemění v semiaridní savanu, uvedl s odvoláním na Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu server Canada.com.

Podle článku agentury AFP zveřejněného dne 8. 5. 2008 na serveru Canada.com.


reklama

 
Martina Kollerová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist