Canada.com: Thajští sloni přepadávají a kradou
Slon indický. | ||
Ilustrační foto: Jan Šatoplet/EkoList |
Po většinu roku žije asi 200 slonů v hustém lesním porostu přírodní rezervace úplně klidně. Jenže když tady, na východě Thajska na kambodžské hranici, nastane období sucha, když se ztenčí zásoby vody a jídla, přesune se armáda slonů blíže k silnici, kde si mohou uloupit jídlo a vodu najdou v blízké nádrži, popisuje situaci šéf rezervace Yuo Senatham. Shodou okolností se tak děje v době, kdy po patnácti kilometrové silnici, která park křižuje, přejíždějí stovky náklaďáků s čerstvě sklizenou cukrovou třtinou a tapiokou, což jsou zřejmě nejoblíbenější pochoutky tlustokožců.
Yuo popisuje, že hlavní skupina obvykle vyrazí z přítmí džungle na silnici a zablokuje cestu. Když automobil zastaví, další zvířata obklopí vůz a spořádají celý náklad třtiny nebo ovoce. Cedule kolem silnice, které žádají řidiče, aby nekrmili slony, vypadají v takovou chvíli skutečně nadbytečně. „Vypadá to jako kdyby řidiči upláceli slony, nebo jako kdyby zvířata vybírala mýtné a dovolovala náklaďákům projet,“ říká Yuo a dodává, že mohutný vůdce skupiny, kterému říkají Mae Phalaek nikdy žádného motoristu nezranil. Také obyvatelé okolních vesnic potvrzují, že nikdy neslyšeli o tom, že by slon napadl člověka. Jenže pro takového Somkuana Sirisata to není žádná velká útěcha. Při jedné jízdě mu na voze praskla pneumatika a on musel odejít hledat pomoc. Když se vrátil, našel šest slonů, kteří mu sežrali celý náklad. „Byl jsem úplně bez sebe, než abych šel zachraňovat náklad, říká Sirisat.
„Nemůžeme zabránit tomu, aby se sloni pohybovali v blízkosti silnice, protože tady to území patří jim,“ říká šéf celé rezervace. „Můžeme se snažit zabránit jim, aby se zranili, nebo aby došlo ke zranění lidí.“ Silnici, která protíná 100 000 hektarovou rezervaci, totiž vybudovala v osmdesátých letech thajská armáda, aby mohla zásobovat kambodžské povstalce na druhé straně hranice, kteří bojovali proti centrální vládě.
Problémy se slony se však netýkají jen této chráněné oblasti. Podle Chawala Thaphirana, vedoucího odboru ochrany volně žijících zvířat na ministerstvu lesního hospodářství, z bývalých obrovských stád dnes žijí pouhé tři tisíce slonů v rezervacích a jiných chráněných místech. Dalších 2 800 jich je domestikovaných. Obvykle se stávají atrakcí pro turisty anebo se stávají rovnou žebráky a jejich majitelé se s nimi toulají po Bangkoku a dalších velkých městech.
Podle článku Candian Press canada.com 18. 12. 2004.
reklama