CASA opět veze koně do Mongolska, piloti let berou jako cvičení
Kůň Převalského se tak podle velitele vzdušných sil Armády ČR Jaromíra Šebesty stává ikonickým zvířetem nejen pražské zoo. "Pro nás a dopravní letectvo je to pravidelná součást výcviku jak na dlouhé tratě, tak na přistání na nezpevněném povrchu," řekl novinářům krátce před odletem výpravy.
Armádní CASA není k dlouhým letům určena, podle Šebesty ale zvířatům poskytuje dostatečný komfort.
Do přísně chráněné oblasti Gobi B se v dnes vypraveném letu přestěhuje klisna Saranqua, která se narodila v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě zvířata pocházejí z německých zoo a poslední klisna z Dánska. Do poslední chvíle měly klisny za sebe náhradníky, kdyby se ukázalo, že nejsou na let připraveny. Včera ráno je pracovníci zoo naložili do beden, které opustí až v místě určení. S sebou do letadla vzali i krmení a vodu.
Aby armádní letadlo nesmrdělo, bedny před naložením do letadla pracovníci zoo uložili do kovových pekáčů, které vysypali materiálem používaným v kočičích záchodech.
Armádním letadlem takto od roku 2011 do Mongolska Češi přepravili už 22 klisen a jednoho hřebce. Každý rok se od té doby uskutečnil jeden transport. Na financování projektu zoo používá peníze z fondu, do kterého přispívají návštěvníci zoo dvěma korunami z každé prodané vstupenky.
Letos uplyne 25 let od chvíle, kdy projekt návratu koňů Převalského do jejich domovského prostředí začal. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka je záchranný program úspěšný a koně se v Mongolsku rozmnožují. Snahy o navrácení ohrožených zvířat zpět do vlasti jejich předků začaly na konci 80. let. První transport do Mongolska se uskutečnil v červnu 1992. Od roku 2011 Zoo Praha samostatně organizuje převozy do západního Mongolska. Za tu dobu do původního prostředí vrátila 27 zvířat, z toho 23 z Česka a zbývající čtyři vnitromongolským transportem.
Letos na podzim, nebo příští rok na jaře pražská zoo vypraví koně Převalského i do Číny. Na tomto transportu se armáda podílet nebude.
reklama