Část nosorožců ze Dvora byla ve Rwandě vypuštěna do volné přírody
"Ve volné přírodě v severní části parku nyní žijí tři nejmladší nosorožci, samice Jasiri a Olmoti a samec Mandela. Sami si již obstarávají potravu. Potkat se mohou s ostatními zvířaty, například se lvy, slony, levharty či hrochy. Jiní nosorožci v této části parku nejsou," řekl Stejskal. Pohyb nosorožců strážci parku trvale monitorují prostřednictvím vysílaček, které mají nosorožci v rohách. Průběžně sledují i kondici zvířat a to, co žerou. Park hlídají ozbrojení strážci.
Transport, který se odehrál kamiony a letecky, byl dosud největším přesunem nosorožců z Evropy do Afriky. Po příjezdu byli nosorožci vypuštěni do ohrad zvaných boma o rozměrech osm krát osm metrů. Na konci července byli vypuštěni do hektarového výběhu, který navazoval na bomy. Trojice Jasiri, Olmoti a Mandela, která na sebe byla zvyklá ze Dvora Králové, se na konci října přesunula do většího, několikahektarového oploceného výběhu a následně do volné přírody.
Samice Jasmína je od konce listopadu v několikahektarovém výběhu, samec Many má k dispozici hektarový výběh. Jasmína by se brzy mohla dostat do volné přírody. "Přesuny nosorožců do větších výběhů a nakonec do volné přírody musejí být postupné," řekl Stejskal. Dodal, že Jasmína a Many jsou ještě přikrmováni. Ze Dvora Králové byly zvířatům do Rwandy dovezeny téměř čtyři tuny vojtěškového sena a téměř tuna granulí, později chovatelé opatřili další seno v Keni. Pokud by bylo potřeba, budou přikrmena i zvířata, která již jsou ve volné přírodě.
Tři nosorožci jsou ze dvorské zoo, další dva ze zoo Flamingo Land ve Velké Británii a z dánské zoo Ree Park Safari. Ve Dvoře Králové se pětice na cestu připravovala od loňského podzimu.
"Vypuštění nosorožců ze zoologických zahrad do volné přírody je dokladem, že chov vzácných zvířat v lidské péči může významně přispět k jejich ochraně v divočině," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.
Všichni nosorožci přesunutí do Afriky jsou takzvaného východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik set jedinců. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000. Všech pět zvířat je darem rwandské vládě.
Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století a po ní zcela vyhubeni. Do jižní části parku Akagera byla v roce 2017 převezena skupina 18 nosorožců dvourohých východního poddruhu z Jihoafrické republiky. Dosud se rozrostla o několik mláďat. Zvířata z Evropy by se s nosorožci z JAR mohla v budoucnu pářit. V prvním období by se nosorožci dopravení ze Dvora Králové mohli pářit mezi sebou.
reklama