https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cbs-news-prilis-malo-dobrovolniku-pro-bushuv-klimaticky-plan
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CBS News: Příliš málo dobrovolníků pro Bushův klimatický plán

5.1.2004 14:54 | PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor)
Jen s velmi malým ohlasem amerických firem, které do ovzduší vypouštějí tisíce tun škodlivin, se setkal plán prezidenta Bushe na dobrovolný program omezení skleníkových plynů, způsobujících oteplování klimatu Země.
 

James L. Connaughton, který má na starosti politiku Bílého domu v oblasti životního prostředí, byl před časem plný optimismu, když prohlásil, že soukromé firmy "mění zásadně svůj postoj, tak jak se to nestalo po celá devadesátá léta." Jenže podle reportérů Washington Post přistoupilo pouze 50 společností na to, stát se "Climate Leaders", což je název vládního programu, kterým administrativa vyzvala průmyslové podniky k dobrovolnému snížení produkce emisí skleníkových plynů o 10 %.

Z tohoto počtu jen 14 subjektů oznámilo o jaký objem plánuje snížit produkci plynů jako je oxid uhličitý, jejichž dlouhodobé vypouštění vede k narůstající teplotě klimatu. To pravděpodobně způsobuje změny počasí, ničení míst výskytu zvířat i rostlin a zvyšování hladiny světových oceánů. Dobrovolný program prezidenta Spojených států vznikl jako alternativa k závazné formě jakou požaduje Kjótský protokol, mezinárodní dohoda o mezení skleníkových plynů, kterou vládce Bílého domu odmítl v prvním roce svého mandátu.

USA a další státy odmítly dohody z Kjóta s tím, že by příliš zatížily jejich průmysl, zatímco velmi rychle se rozvíjející země jako je Čína, dostaly rozsáhlé výjimky. Bush prohlásil, že přijetí Kjótského protokolu by stálo mnoho Američanů jejich pracovní místa. Jenže dobrovolná opatření, která prosazuje prezident Bush budou mít ty stejné následky, jako přijetí Kjótského protokolu, jak potvrdilo mnoho odborníků. Bílý dům oznámil, že jeho cílem je snížit produkci skleníkových plynů o 18 % během následujících deseti let. General Accounting Office potvrdil, že tento plán dokáže snížit produkci emisí jen o 2 %.

Na druhou stranu se podařilo uvést v život jiné plány Agentury ochrany životního prostředí (EPA) jako je program Energy Star, povinné nálepky, které informují o energetické náročnosti výrobku, Iniciativa Green Power, díky níž nakupují průmyslové podniky energii ze zdrojů s omezeným dopadem na životní prostředí nebo systém Smartway, jehož cílem je snížit škodlivé emise v dopravě. Ochránci životního prostředí však vládě vyčítají velmi vlažný postup v oblasti, která se dotýká velmi silné průmyslové lobby. Před nedávnem EPA navrhla limit 15 let do kterého musí být továrny vybaveny zařízením na zneškodnění rtuti. Návrh velmi zmírnilo nařízení, které vypracovala vláda ještě za Clintonovy éry.

Podle textu CBS News 01. 01. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist