CDE: Názory kandidátů eurovoleb na změny klimatu a energetickou bezpečnost
Kandidáti odpovídali na devět dotazů ohledně svých preferencí a zájmů při hlasování v Evropském parlamentu v případě zvolení. Co se týče například fosilních paliv, kandidáti ODS Jan Zahradil a Oldřich Vlasák jsou názoru, že Evropa ani za padesát let nemusí odpoutávat od své závislosti na uhlí, ropě nebo plynu. Nebudou prý prosazovat žádné omezení emisí skleníkových plynů, využívání obnovitelných zdrojů, ani zvyšování energetické účinnosti v průmyslu a domácnostech. Namísto toho navrhují zvýšit podíl jaderné energetiky.
Jaromír Štětina (Starostové a nezávislí) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) chtějí sice upustit od fosilních paliv za 20 let, zároveň ale podporují stavbu nových plynovodů. Štětina chce také snížit současný evropský závazek 20 % energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020 na polovinu. Společně se Zahradilem chce Štětina omezit i výzkum obnovitelných zdrojů energie ve prospěch jaderné energetiky, vyplývá z ankety CDE.
Libor Rouček (ČSSD), Jan Březina (KDU-ČSL) a Soňa Paukrtová (Starostové a nezávislí) chtějí dle průzkumu podporovat přesměrování alespoň 1 procenta HDP do úsporných energetických a dopravních systémů, které by pomohly snížit emise skleníkových plynů na udržitelnou úroveň. Z fondů EU by v případě zvolení podporovali výrobu tepla i energie z obnovitelných zdrojů. Podporují také existující závazky EU ke snížení emisí.
Kandidáti Strany zelených, Jan Dusík a Přemysl Rabas, uvedli v dotazníku, že chtějí zpřísnit současný závazek EU ke snižování emisí skleníkových plynů, Rabas dokonce tak, aby redukce emisí dosáhla 50% v roce 2020 (ve srovnání s rokem 1990). K tomu má napomoci omezení toku evropských fondů do projektů, které vedou ke zvyšování emisí. Přejí si taktéž větší podíl obnovitelných zdrojů, než kolik stanovuje současná legislativa. Budou podporovat využití fondů EU pro infrastrukturu výroby tepla i energie z obnovitelných zdrojů a přesměrování 1 procenta HDP do úsporných dopravních a energetických systémů ke snížení emisí. Dusík chce zvýšit prostředky na výzkum obnovitelných zdrojů na úkor jaderné energetiky.
Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku komentuje vlastní anketu: „Spoléhat na fosilní paliva, ať už ropu nebo plyn, je pro nás krajně nevýhodné. Český spotřebitel se může lehce stát rukojmím nevypočitatelných vládců Ruska nebo obětí kolísavých cen na trhu paliv. Jen dovoz ropy nás loni, dle Českého statistického úřadu, stál 98,3 miliardy korun a do budoucna můžeme očekávat spíše nárůst ceny. Ani jaderná energetika suverenitu neřeší – palivo se dováží opět z Ruska. Omezovat investice do obnovitelných zdrojů a úsporných technologií je proto velmi krátkozraké. Snižovat navíc prostředky na jejich výzkum znamená odsoudit se k energetické zaostalosti.“
reklama