https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celnici-odhalili-na-letisti-zasilky-z-indie-s-rostlinou-zmijovici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celníci odhalili na letišti zásilky z Indie s rostlinou zmijovicí

16.8.2018 09:31 | PRAHA (ČTK)
Celníci v zásilkách objevili 29 krabiček MUKTA VATI EXTRA POWER. Blistry obsahují obsahuje mimo jiné zmijovici hadovou, která je na seznamu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
Celníci v zásilkách objevili 29 krabiček MUKTA VATI EXTRA POWER. Blistry obsahují obsahuje mimo jiné zmijovici hadovou, která je na seznamu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celníci zajistili na pražském Letišti Václava Havla dva kilogramy tablet s obsahem rostliny zmijovice hadové, která spadá pod mezinárodní úmluvu CITES. Případ proto prověřují pro podezření z neoprávněného nakládání s planě rostoucími rostlinami. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská.
 

Zásilky, které celníci odhalili v tomto týdnu, směřovaly do Česka z Indie. Bylo v nich 29 krabiček s nápisem "Mukta vati extra power" ve spotřebitelském balení označeném jako lék na vysoký tlak. Obsahovaly blistry s 3480 kusy tablet.

"Pracovníky České inspekce životního prostředí, kteří na případu s celníky spolupracují, bylo určeno, že zboží obsahuje mimo jiné rostlinu Rauwolfia serpentina, která je uvedena na seznamu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin," uvedla Miškovská.

Zmijovice je keř, který roste v jižní a jihovýchodní Asii. Jeho kořen obsahuje řadu alkaloidů. V Indii se tradičně používal například k léčbě duševních chorob.

Za trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami ukládá trestní zákoník v základní sazbě až tři roky vězení. Sazba se zvyšuje mimo jiné tehdy, pokud se pachatel činu dopustí jako člen organizované skupiny.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist