https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cena-iluze-tropickeho-raje-maledivy-venovaly-cely-ostrov-odpadum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřCena iluze tropického ráje? Maledivy věnovaly celý ostrov odpadům video

9.7.2012 02:17 | MALÉ/ ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
Běloskvoucí pláže souostroví Maledivy ročně navštíví 750 000 turistů, přičemž každý z nich tu za každý den pobytu zanechá v průměru 3,5 kilogramů odpadků. Dříve končily v moři nebo se ještě donedávna spalovaly na ostrově, o kterém výletníci neměli tušení. Zprávu ze „zakázaného území“ přinesl deník DailyMail.
 

Ze dvou stovek obyvatelných ostrovů Malediv, které se rozkládají na ploše větší než 90 tisíc kilometrů čtverečních, je celkem devětadevadesát rezervováno výhradně zahraničním návštěvníkům. Ti zde vyhledávají klid s příchutí lákavé exotiky, krásné prosluněné pláže nebo rybářské a potápěčské zážitky. A jejich tužby ostrovní stát, závislý na příjmech z cestovního ruchu, vrchovatou měrou naplňuje.

Komfort hotelů, bungalovů a četných restaurací je ale draze zaplacen. Běžný návštěvník prakticky nemá možnost dozvědět o odvrácené tváři tropického ráje, kde denně vzniká 330 tun odpadů. Proto se vláda Malediv před dvaceti lety rozhodla přeměnit jeden z atolů - Thilafushi - na „Ostrov odpadů“. Centrální skládka se nacházela jen osm kilometrů od brány do ráje, hlavního města Malé.

Kontejnerové lodě sem svážely odpad z celého souostroví k dalšímu zpracování. Nakládání s odpady se ale omezovalo jen na spalování a ukládání popela do hlubin uzavřené zátoky. Mračna štiplavého kouře z hořících PET lahví, kartonů, matrací a starých lehátek se tu mísily s nekonečným rojem much. Teď, když maledivská vláda uznala, že tato praxe není slučitelná s ochranou životního prostředí, přišel čas bilancování škod.

Thilafushi, jež po dvě desetiletí hostil veškerý odpad ze souostroví, se proměnil k nepoznání. Zvětšil svou rozlohu o polovinu, kvůli tomu že spálený a rozmělněný odpad byl zavážen hned do moře. Skládkovací laguny ostrova jsou doslova promořeny azbestem, olovem a řadou dalších toxických kovů. Sedmihodinové čekací lhůty na vykládku navíc často vedly kapitány odpadních lodí k tomu, že shazovaly náklad už cestou.

Dnes se odpadky odvážejí do Indie, ale Ostrov odpadů zůstane Maledivám jako trvalá připomínka toho, že tropický ráj není samozřejmostí, která by nevyžadovala péči.

Další informace |
Článek byl uveřejněn 23.6 2012 na serveru DailyMail.co.uk pod názvem „Paradise trashed: The beautiful island in the Maldives that's been reduced to a pile of rubbish“.
Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist