https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/centralni-plzensky-obvod-rozmistil-do-ulic-24-psich-pisoaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Centrální plzeňský obvod rozmístil do ulic 24 psích pisoárů

17.9.2023 00:17 | PLZEŇ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj | pixabay
Centrální plzeňský obvod rozmístil do ulic psí pisoáry. Betonové pisoáry mají psy nalákat, aby vykonali potřebu na nich, a nikoliv na fasádách domů. Obvod jich zatím rozmístil na vytipovaná místa čtyřiadvacet, řekla ČTK mluvčí obvodu Michaela Adámková.
 

"Pro nákup tohoto druhu městského mobiliáře jsme se rozhodli kvůli stížnostem majitelů nemovitostí, kteří mají problémy s močením psů na fasády svých domů," řekl starosta obvodu David Procházka (ANO). Místa odbor životního prostředí vytipoval s ohledem na bezpečnost i na chování psů.

Psí pisoár vymezuje místo, které mají zvířata označit svojí močí. Využívá teritoriálního pudu psa označit každý den celé svoje území svým pachem. Díky patentovanému systému zůstává po označení psem v pisoáru malé množství moči, které psům vytváří pachovou stopu, a tím láká k označení další psy a opakovaně každý další den. Psí pisoár tedy směruje pozornost psů na jedno, předem vymezené místo. Je ideální na veřejném prostranství, protože první pes označí močí pisoár a další se již snaží jeho pach přeznačit, a to opakovaně každý den.

Vedení obvodu teď bude sledovat, zda se psí pisoáry osvědčí. "Budeme rádi za zpětnou vazbu obyvatel, zda sledují, že umístění pisoárů splňuje svůj účel, tedy zda díky nim ubývá označkovaných fasád domů psími podpisy a má cenu pořizovat další," dodal Procházka. Čtvrtinu pisoárů dostal obvod na vyzkoušení zdarma, za zbývajících 18 zaplatil včetně příslušenství a dopravy 153.000 korun, doplnila Adámková.

Na psy pamatují i jinde ve městě. Ve čtvrti Doubravka se loni v září otevřela psí loučka ve Špitálském lese. Psí louka je také v centrálním obvodu v Borském parku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist