https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cenu-reditele-spravy-krnap-za-rozvoj-krkonos-letos-ziskalo-11-osobnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cenu ředitele Správy KRNAP za rozvoj Krkonoš letos získalo 11 osobností

20.4.2023 18:47 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) za rok 2022 za přínos pro rozvoj Krkonoš dnes ve Vrchlabí získalo 11 osobností. Mezi nimi také lesník a bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka a spisovatelka Šárka Denková, která dostala Cenu veřejnosti. Správa KRNAP udělovala ocenění potřinácté, informoval ČTK mluvčí národního parku Radek Drahný. Smyslem je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše.
 

Nominace posílala veřejnost, v letošním roce výbor ceny vybíral ze tří desítek návrhů. "I v letošním roce se nám sešly velmi kvalitní nominace. S ohledem na 60. výročí založení Krkonošského národního parku jsme se s ostatními členy výboru rozhodli udělit ocenění 11 osobnostem," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Ocenění dnes ve Vrchlabí získali také vědkyně zabývající se pyly Vlasta Jankovská, starosta obce Poniklá Tomáš Hájek, pedagog a spisovatel Aleš Fetters, mykolog Rostislav Fellner, provozovatel Lesní boudy Michal Kreipl, dráteník Ladislav Šlechta, hospodář Norbert Tippelt mladší, bývalý člen Horské služby Krkonoše Karel Novák a posmrtně dlouholetý vedoucí vrchlabského národopisného souboru Krkonošský horal Stanislav Lelek.

Laureáti nebo jejich zástupci převzali od ředitele Správy KRNAP ceny v podobě Krakonoše, které vyrobil jako drátěné plastiky oceněný Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. "Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše tak, jak je známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký," uvedl Drahný.

Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin. "Vzhledem k tomu, že v letošním roce byl oceněn i přímo pan Šlechta, tak z rukou ředitele Správy KRNAP dostal výjimečně broušenou vázu z dílny dalšího zdejšího řemeslníka Miloše Plecháče z Čisté u Horek," dodal Drahný.

Loni Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2021 získali propagátor lyžařského sportu Pavel Klapuš, ornitolog Jan Grúz, fotograf Karel Hník, pedagožka a ilustrátorka Věra Ničová, kočí Jan Hampl, Hana Kulichová a Jiří Kulichovi ze Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER. In memoriam ocenění dostali polárník a meteorolog Michal Janouch a bývalý člen Horské služby Krkonoše a lesník Josef Nechanický.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist