https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cenu-reditele-spravy-krnap-za-rozvoj-krkonos-letos-ziskalo-sedm-osobnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cenu ředitele Správy KRNAP za rozvoj Krkonoš letos získalo sedm osobností

12.4.2024 10:13 (ČTK)
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) za rok 2023 za přínos pro rozvoj Krkonoš ve Vrchlabí získalo sedm osobností. Mezi nimi je také starosta Lánova Jiří Vanc nebo lesník a bývalý pracovník Správy KRNAP Oldřich Šimek. Správa KRNAP udělovala ocenění počtrnácté, informoval ČTK mluvčí národního parku Radek Drahný. Smyslem je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše. Nominace posílala veřejnost, výbor vybíral ze tří desítek návrhů.
 

Mezi dalšími oceněnými jsou také zakladatelé Muzea krkonošských řemesel v Poniklé Jana a Rostislav Pičmanovi, bývalý člen Horské služby Krkonoše Ludvík Strejček, sportovec a bývalý pracovník Správy KRNAP Bohumil Zemánek a in memoriam bývalý majitel harrachovského panství, propagátor ochrany přírody Krkonoš Jan Nepomuk František hrabě Harrach. Cenu veřejnosti získal i bývalý starosta Rudníka Aleš Maloch.

"Letos rozšiřujeme pomyslnou rodinu laureátů Cen ředitele Správy KRNAP o další velmi zajímavé osobnosti. Trochu mezi nimi ční náš předchůdce Jan Nepomuk hrabě Harrach, kterému cenu udělujeme v roce 120. výročí vyhlášení první přírodní rezervace na Strmé stráni v Labském dole. Rok 1904 se do jisté míry stal mezníkem krkonošské ochrany přírody. Je mi potěšením, že cenu přijeli převzít potomci Jana Nepomuka Ernst Harrach a Jan Nepomuk Podstatzký-Lichtenstein se svým synem Michaelem," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Laureáti nebo jejich zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP ceny v podobě Krakonoše, které vyrobil jako drátěné plastiky oceněný Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše v Hellwigově mapě Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu. Výroba jednoho Krakonoše zabrala přes 30 hodin.

"Vzhledem k tomu, že v letošním roce byl oceněn i přímo pan Šlechta, tak z rukou ředitele Správy KRNAP dostal výjimečně broušenou vázu z dílny dalšího zdejšího řemeslníka Miloše Plecháče z Čisté u Horek," sdělil Drahný.

Cena ředitele Správy KRNAP podle něj vyzdvihuje osobnosti, které svou prací, výkony či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region.

Loni Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2022 získali také lesník a bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka a spisovatelka Šárka Denková nebo vědkyně zabývající se pyly Vlasta Jankovská či starosta obce Poniklá Tomáš Hájek, celkem 11 osobností.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist