https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceny-za-udrzitelny-rozvoj-ziskal-cvrcci-protein-ci-umele-mokrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ceny za udržitelný rozvoj získal cvrččí protein či umělé mokřady

18.9.2020 11:53 | PRAHA (ČTK)
Zvláštní ocenění za zodpovědné využívání technologií dostal web Scuk.cz, jenž podporuje lokální farmáře a udržitelné nakupování bez plýtvání. Projekt funguje na konceptu sousedských komunit, které vytvářejí hromadné objednávky.
Zvláštní ocenění za zodpovědné využívání technologií dostal web Scuk.cz, jenž podporuje lokální farmáře a udržitelné nakupování bez plýtvání. Projekt funguje na konceptu sousedských komunit, které vytvářejí hromadné objednávky.
Zdroj | Scuk.cz
Ocenění za naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN letos v Česku získalo šest projektů. Je mezi nimi například výroba produktů se cvrččím proteinem, budování umělých mokřadů v rozvojových zemích nebo komunita vývojářů Česko.Digital. Porotci cen SDGs (Sustainable Development Goals - Cíle udržitelného rozvoje) hledají inovativní nápady, které mají pozitivní dopad na společnost i planetu. Výsledky čtvrtého ročníku organizátoři vyhlásili v pražském Černínském paláci.
 

Odborná porota vybírala vítěze pěti kategorií z celkem 266 projektů, které soutěžící přihlašovali od května do června. Vítěze šesté skupiny, jež se týkala změn klimatu, letos nově zvolila veřejnost.

Laureáty kategorie Mladý leader se stali sedmadvacetiletý Radek Hušek a o dva roky starší Daniel Vach. Oba stojí za značkou Sens Foods, která vyrábí produkty se cvrččím proteinem. Podle výrobců je stejně kvalitní jako nejlepší hovězí protein, ale při jeho výrobě se spotřebuje 2000krát méně vody.

V oblasti zahraniční rozvojové spolupráce uspěla společnost Dekonta s projektem umělých mokřadů, které zlepšují životní podmínky ve venkovských oblastech rozvojových zemí. V Bosně a Hercegovině a v Kambodži takto vzniklo 349 čtverečních metrů nových mokřadních ekosystémů.

V kategorii Změna klimatu veřejnost hlasovala pro jeden z pěti předvybraných projektů a zvolila neziskovou organizaci Česká krajina a její projekt Rezervace divokých koní. Jde o první rezervaci, kde společná pastva divokých koní, zubrů a praturů pomáhá krajině, aby se adaptovala na změnu klimatu.

Prvenství v kategorii Veřejná sféra si odnesl projekt Česko.Digital. Sdružuje 2850 expertních dobrovolníků, kteří ve volném čase zdarma pomáhají neziskovým organizacím i státu.

V oboru Byznys porotci ocenili projekt DOT Glasses, který chce prostřednictvím inovativních brýlí řešit problém nedostupnosti dioptrických pomůcek v zemích třetího světa.

Cenu v kategorii Reporting získala společnost Lidl Česká republika. Podle porotců prokazuje komplexní přístup ke všem tématům udržitelnosti, odpovědnosti a etiky v oboru maloobchodního prodeje.

Zvláštní ocenění za zodpovědné využívání technologií dostal web Scuk.cz, jenž podporuje lokální farmáře a udržitelné nakupování bez plýtvání. Projekt funguje na konceptu sousedských komunit, které vytvářejí hromadné objednávky.

Pořadatelem cen je Asociace společenské odpovědnosti, partnery jsou mimo jiné ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo životního prostředí a Česká rozvojová agentura. Podle ředitelky Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlové jsou ceny připomínkou toho, že každý člověk má možnost změnit svět a být vzorem dalším generacím.

Sedmnáctku Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs) přijaly v září 2015 všechny členské státy OSN. Teze mají do roku 2030 pomoci vyřešit ekonomické, environmentální i sociální problémy. Přinášejí plán vedoucí k vymýcení extrémní chudoby, k boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně planety před klimatickými změnami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist