https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cerpaci-stanice-budou-od-12-rijna-pouzivat-nove-symboly-pro-phm
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čerpací stanice budou od 12. října používat nové symboly pro pohonné hmoty

13.8.2018 16:22 | PRAHA (ČTK)
Proč je pro benzín E? Jako ethanol. A pro naftu B? Jako bionafta. Čísla za písmeny označují, kolik ethanolu či biosložky palivo obsahuje.
Proč je pro benzín E? Jako ethanol. A pro naftu B? Jako bionafta. Čísla za písmeny označují, kolik ethanolu či biosložky palivo obsahuje.
Zdroj | ČAPPO
Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé Evropské unii od 12. října, budou stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích v Česku označeny novými symboly. Příslušné značky ponesou na krytu od nádrže také nově vyrobená auta. Informovali o tom dnes na tiskové konferenci zástupci českých automobilek a petrolejářů. Čerpací stanice si vedle nového označení paliv mohou ponechat paralelně i stávající názvy.
 

Paliva budou od poloviny října rozdělena do tří skupin. Benzinová ponesou označení v kruhu, naftová paliva ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena v uvedených symbolech budou značit typ biosložky, číslo podíl biosložky. "Nejedná se o velké změny, dosavadní označování si čerpací stanice mohou ponechat, musí však dodržet i ta nová," řekl výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl. Starších vozidel se označování týkat nebude, uvedl. Většina pumpařů podle něj zachová také dosavadní označení.

"Na všech 406 našich čerpacích stanicích máme nová označení paliv od minulého týdne. Toto značení je v rámci zemí Evropské unie jednotné, což řidičům usnadňuje orientaci při tankování na cestách v zahraničí. Samotné marketingové názvy jednotlivých paliv, jako je například u nás Efecta nebo Verva, zůstanou i nadále zachovány," řekl dnes mluvčí Benziny Pavel Kaidl. Firma z petrochemického holdingu Unipetrol je lídrem tuzemského trhu čerpacích stanic.

Nové značky by se v budoucnu měly dále rozšiřovat podle vývoje alternativních pohonných hmot. Předseda SČS - Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček uvedl, že změny by měly odstranit případy, kdy mají pohonné hmoty v různých zemích EU různá označení, což může být pro spotřebitele matoucí. Podle něj je v Česku zhruba sto případů ročně, kdy motoristé příslušné palivo zamění za jiné.

Podle petrolejářů budou tuzemské čerpací stanice připraveny do konce září. Splnění povinnosti bude následně kontrolovat Česká obchodní inspekce.

Nejčastěji využívaná paliva v Česku Natural 95 a Natural 98 budou budou vedle starých názvů nově označována jako "E5", klasický diesel motoristé najdou pod značkou "B7". Označení plynných paliv se bude shodovat se současnými zkratkami.

Informace pro spotřebitele a pro firmy od České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist