https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cerpani-vody-z-kladenskeho-podzemi-je-podle-primatora-treba-resit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora třeba řešit

23.10.2019 00:13 | KLADNO (ČTK)
Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora potřeba řešit, i když situace není akutní. / Ilustrační foto
Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora potřeba řešit, i když situace není akutní. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora Dana Jiránka (ODS) potřeba řešit, i když situace není akutní. Voda stoupá a v dalších letech hrozí její kontaminace látkami z půdy obsahující chemikálie z dřívější průmyslové výroby. Kladnu také v posledních letech nestačily dosavadní vodní zdroje. Město má dva návrhy, jak čerpání vody z podzemí řešit, uvedl Jiránek.
 

Voda by se mohla podle primátora čerpat buď u Tuchlovic poblíž Kladna a dál by se pouštěla směrem na přehradu Klíčava, která je vodním zdrojem. Druhou možností je čerpání v části Kladna zvané Vrapice, kde jsou doly nejblíže povrchu. Město muselo podle Jiránka letos a loni po mnoha letech začít využívat jako zdroj vody i nádrž Želivka, proto by bylo dobré, pokud by se voda z kladenského podzemí mohla začít využívat.

"Druhá věc je, a to záleží zejména na kvalitě a vydatnosti těch vodních zdrojů v kladenských dolech, jestli by to znamenalo nějakou sanační úpravu té vody předtím, než by se mohla pouštět do sítě," uvedl Jiránek.

Podle dřívějšího návrhu vlády mělo vybudování čerpacích vrtů a úpravny vody vyčerpané z podzemí kvůli hrozící kontaminaci stát kolem 250 milionů korun. Zatím ale nejsou zpracovány všechny podklady, podle kterých by vláda definitivně o této investici a její přesné podobě rozhodla. S podzemní vodou pod Kladnem se podle Jiránka musí něco udělat, ať vystoupá za pět nebo třeba za 15 let, a stát by k ní měl přistupovat jako k možné strategické zásobě vody.

Podle primátora je krajina v Kladně poznamenaná dřívější důlní i hutnickou činností, proto by následky těchto činností včetně ekologické zátěže měl stát městu pomoci odstranit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist