https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cerven-na-jihu-cech-byl-srazkove-az-mimoradne-nadnormalni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Červen na jihu Čech byl srážkově až mimořádně nadnormální

8.7.2020 11:45 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Třebíčské Karlovo náměstí za deště. Ilustrační snímek.
Třebíčské Karlovo náměstí za deště. Ilustrační snímek.
Letošní červen na jihu Čech byl srážkově silně až mimořádně nadnormální. Vyplývá to ze statistických údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Letošní červen v Jihočeském kraji tak byl na srážky výrazně bohatší než v předchozích dvou letech.
 

"Nejvyšší měsíční úhrn srážek je podle dostupných dat prozatím v Nové Bystřici, kde za červen spadlo 255,4 milimetru srážek," řekla ČTK vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie z českobudějovického ČHMÚ Eva Kalná. Například loni za červen napršelo nejvíce v Husinci a to 170,1 milimetru srážek.

Zatímco v minulých letech spadlo v červnu v regionu hodně vody spíš v nárazových přeháňkách a bouřkách, letos pršelo souvisleji. Například stanice v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku zaznamenala za měsíc 20 dnů, kdy úhrn srážek dosáhl minimálně hranici jednoho milimetru. Loni na stejném místě bylo přitom takových dnů v červnu pouze pět.

"Nejvyšší denní úhrn srážek za (letošní) měsíc červen máme prozatím z meteorologické stanice v Dolním Dvořišti, která naměřila dne 28. června úhrn srážek 50,5 milimetru," uvedla Kalná.

Zatímco pokud jde o déšť, byl letošní červen výjimečný, teplotně měsíc meteorologové evidují jako normální. V Jihočeském kraji zaznamenalo tropický den, kdy teplota překoná 30 stupňů, v červnu pět stanic. Loni bylo takových stanic za červen 127. "Nejtepleji bylo v minulém měsíci 28. června v Českých Budějovicích, kdy byla naměřena maximální teplota 31,4 stupně Celsia. Byl to zároveň jediný tropický den v Českých Budějovicích," řekla Kalná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist