https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-loni-vytridili-vice-odpadu-nez-predloni-66-8-kilogramu-na-osobu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi loni vytřídili více odpadu než předloni, 66,8 kilogramu na osobu

7.9.2021 01:17 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Tradičně se nejvíce opět třídil papír, u něhož se loni podařilo dosáhnout míry využití 90 procent. U skla bylo dosaženo míry využití 88 procent, u plastových obalů 70 procent, u kovů 61 procent a u nápojových kartonů 24 procent.
Tradičně se nejvíce opět třídil papír, u něhož se loni podařilo dosáhnout míry využití 90 procent. U skla bylo dosaženo míry využití 88 procent, u plastových obalů 70 procent, u kovů 61 procent a u nápojových kartonů 24 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6 kilogramu více než v roce 2019. Různí výrobci dali loni na trh nevratné obaly o váze 1,23 milionu tun, z nichž se podařilo vytřídit a předat k dalšímu využití 76 procent. V roce 2019 to při mírně nižším množství obalů bylo 73 procent. Vyplývá to z dat společnosti Eko-Kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Dnes firma v Hradci Králové uspořádala konferenci Odpady a obce.
 

"Přes omezení v pandemii obyvatelé ČR nepřestali své domovní odpady třídit a dokonce třídili s větší intenzitou," uvedla společnost Eko-kom k loňským výsledkům. Tradičně se nejvíce opět třídil papír, u něhož se loni podařilo dosáhnout míry využití 90 procent. U skla bylo dosaženo míry využití 88 procent, u plastových obalů 70 procent, u kovů 61 procent a u nápojových kartonů 24 procent.

Z celkově vytříděných obalů jich necelou polovinu vytřídili lidé ve sběrových systémech obcí, zbytek vytřídily průmyslové podniky a subjekty obchodní sítě.

Pravidelně podle Eko-komu vytříděný odpad nosí do barevných kontejnerů 73 procent obyvatel. Loni mohli lidé odpady třídit do 558 000 barevných kontejnerů a menších nádob, což bylo meziročně o 18 procent více. Výrazně roste především podíl nádob pro sběr více odpadů, kdy lze například do žlutého kontejneru třídit spolu s plasty i kovy. Průměrná docházková vzdálenost ke kontejneru loni činila 90 metrů.

Služeb Eko-komu využívá přes 21 000 firem dodávajících na český trh balené zboží. Firmy platí poplatky, z nichž Eko-kom hradí náklady související se sběrem, dotříděním, využitím a recyklací obalových odpadů. Největší část peněz končí u obcí, které sběrnou síť provozují.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist