https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-pomohou-v-moldavsku-s-vylepsenim-systemu-rostlinolekarske-kontroly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi pomohou v Moldavsku s vylepšením systému rostlinolékařské kontroly

9.2.2024 18:31 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Český Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) pomůže kolegům z Moldavska zavést systém, který umožní posílit a zlepšit rostlinolékařskou kontrolu. Má být na takové úrovni, která splní požadavky kladené na státy Evropské unie, řekla ČTK mluvčí ÚKZUZ Ivana Kršková. V minulosti už ústav pomáhal nejen Moldávii, ale i Gruzii či Bosně a Hercegovině v jiných projektech.
 

Účinný rostlinolékařský systém Moldavsku zatím chybí. Projekt, který to napraví, má být dokončený v roce 2026. "Cílem je vytvořit funkční rostlinolékařský registr, posílený systém rostlinolékařské kontroly a také harmonizovat rostlinolékařské právní předpisy s legislativou Evropské unie," řekla Kršková. Moldavsko disponuje také centrální rostlinolékařskou laboratoří, jejíž kapacita má vzrůst a má využívat nové diagnostické metody, jaké využívají státy v EU.

Rostlinolékařský systém postihuje jak kvalitu a bezpečnost sadebního materiálu a osiva, tak také zemědělských produktů určených ke konečné spotřebě. A kvůli tomu, že moldavský rostlinolékařský systém zatím nefunguje, jak vyžaduje EU, nemohou tamější producenti dodávat na trh EU za stejných podmínek jako členské státy. ÚKZUZ s Moldavany spolupracuje jako autorita, která má dlouholeté zkušenosti v rostlinolékařské oblasti a odpovídá zejména za opatření proti zavlékání a rozšiřování škůdců a původců chorob rostlin i za monitoring těchto škodlivých organismů včetně jejich diagnostiky.

V Moldavsku v minulosti ÚKZUZ pomáhal s institucionální podporou ekologického zemědělství či s vytvořením a zavedením vinařského a vinohradnického registru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist