Češi posílají premiérovi pohlednici, aby podpořil silnou dohodu o klimatu
"Ještě není pozdě," tvrdí světoví politici na Staroměstském náměstí
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
Na pražském Staroměstském náměstí se dnes sešli aktivisté, rozdávali letáky a také černé balonky s nápisem CO2. „Chceme upozornit na to, že Český republika má jako průmyslová země svůj vliv na světové klima. Navíc chceme upozornit, že dohoda o ochraně klimatu není dohoda ministrů životního prostředí, ale je to otázka pro nejvyšší představitele států,“ řekl Ekolistu.cz Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku (CDE).
Na náměstí měli lidé možnost podepsat obří pohlednici určenou premiérovy Janu Fisherovi. Ta po českém premiérovi chce, aby v Kodani prosazoval silnou dohodu, která bude v souladu s vědeckým poznáním, tedy měla by se nejvíce blížit snížení emisí o 40 % do roku 2020. Český premiér se má také postavit za „dostatečnou a dostupnou finanční podporu rozvojovým zemím“ a podpořit smlouvu, která ušetří obrovské náklady s dopady změny klimatu. Pohlednici pro českého premiéra by mělo být také možné podepsat na stránce Změna klimatu (v době vydání článku byl ale odkaz nefunkční).
Číslo 350 se odkazuje ke koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře, která by měla ideálně dosahovat maximální hranice 350 ppm (částic na milion). Kampaň upozorňuje na to, že již za současného stavu se klima Země mění. Aktuální koncentrace oxidu uhličitého dosahuje úrovně zhruba 390 ppm. Podle aktivistů by měla koncentrace poklesnout na úroveň 350 ppm, což je prý maximální limit „pokud si přejeme planetu podobnou té, na níž se vyvinula civilizace a které je přizpůsoben život,“ cituje kampaň zprávu Jamese Hansena z NASA.
Podle aktivistů je možné koncentraci snížit, lidstvu se ale musí podařit prudce snížit emise skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry. To znamená zejména vsadit na obnovitelné zdroje, především na vítr a slunce. Že by se na limitu 350 ppm dohodli politici je prý jen málo představitelné. „Politicky je to hodně nereálně, dohoda v Kodani se zřejmě bude točit kolem cíle 450 ppm,“ říká Jiří Jeřábek.
Vedle tlaku na politiky, aby rozhodli v nové mezinárodní smlouvě o budoucnosti, která bude jen málo závislá na fosilních palivech, nabízí kampaň také recept, co může každý dělat pro ochranu klimatu. Vedle podpisů peticí či účasti na akcích, radí kampaň „nevolit ty, kteří se rekreují na jachtách se zástupci firmy, jež je největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v ČR.“ Jinak ale kampaň radí dělat to, co už dávno víme – používat MHD namísto auta, izolovat si dům či byt, používat úsporné spotřebiče, kupovat místní výrobky, bio potraviny, jíst méně masa a neplýtvat.
Více ke kampani se dozvíte na stránkách mezinárodní kampaně 350 nebo v češtině na stránkách Ekologického institutu Veronica.
reklama