https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-buduje-v-senegalu-stavbu-z-pet-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češka buduje v Senegalu stavbu z PET lahví

17.7.2019 00:27 | PRAHA (ČTK)
Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. / Ilustrační foto
Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Multikulturní prostor z desítek tisíc PET lahví plánuje vybudovat v západoafrickém Senegalu Češka Lucie Masopustová spolu s místním obyvatelem Bacarym Sagnou. Neobvyklá stavba bude sloužit jako místo setkávání, které dá návštěvníkům možnost poznat život Senegalců za hranicemi turistických středisek. Projekt financovaný z internetové sbírky chce zároveň upozornit na nedostatečné povědomí o recyklaci odpadů v této africké zemi. Masopustová to předminulý týden sdělila v tiskové zprávě.
 

Stavba z plastových lahví by měla vyrůst na pozemku, který Masopustová se Sagnou už zakoupili. Místo nazvali Yagana Lucky zone. "Snahou projektu je, aby se vytvořilo místo využitelné pro různé workshopy, ubytování pro samostatné cestovatele i skupiny a aby Yagana Lucky zone bylo k dispozici neziskovým organizacím k realizaci jejich vlastních projektů," uvedla Masopustová.

Cílem je také naučit místní obyvatele stavět domy z PET lahví. "I Senegalci by si měli uvědomit, že odpad se může recyklovat a dají se z něho stavět užitečné věci," vysvětluje Ladislav Baxa, který bude v Senegalu působit jako stavbyvedoucí.

Plastových lahví bude zapotřebí několik desítek tisíc. "Lahve se naplňují pískem a zeminou, a je zapotřebí je pořádně utemovat, pak pospojovat obyčejnou maltou, která plastový stavební materiál dobře pojí," vysvětlil Baxa. Podle něj půjde o první stavbu z plastového odpadu v Senegalu.

Senegal je jednou z politicky nejstabilnějších oblastí Afriky. Také proto je turisticky atraktivní. Povědomí o ekologii a třídění odpadu je tu však nízké. O stavební materiál tak nemají budovatelé Yagana Lucky zone nouzi. "Sbírám po městě a na pláži PET lahve, které se tu válí všude a lidé si o mně myslí, že jsem blázen. Nevěří mi, že sbírám stavební materiál," potvrzuje spoluzakladatel projektu Sagna.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist