https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-lipa-omezila-kvuli-suchu-sekani-travy-i-orezavani-keru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká Lípa omezila kvůli suchu sekání trávy i ořezávání keřů

30.7.2019 00:10 | Č. LÍPA (ČTK)
V České Lípě kvůli suchu dál koriguje péči o městskou zeleň. / Ilustrační foto
V České Lípě kvůli suchu dál koriguje péči o městskou zeleň. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | PIVISO / Flickr
V České Lípě kvůli suchu dál koriguje péči o městskou zeleň. Nově přestali sekat trávu kolem stromů, keře nechává město ořezávat jenom v místech, kde je to nezbytně nutné kvůli bezpečnosti provozu. Řada stromů už přesto na dlouhotrvající sucha doplatila. Proto odborníci označují suché stromy, které budou v zimním období pokáceny, řekl včera místostarosta Martin Brož (ANO).
 

"Vyšší tráva, která zůstane u kmenů, pomůže zadržet vlhkost a zabrání vysušování půdy pod stromy. Navíc se nám podaří ochránit kmeny stromů před mechanickým poškozením, která by mohla vzniknout při neopatrné manipulaci se sekačkou. Pokud tedy občané uvidí okolo stromů vysokou trávu, je to záměr, neznamená to, že pracovníci odborné firmy nedokončili svoji práci," doplnil místostarosta. Ořezat nechává město jen keře, kde je to nutné z důvodu bezpečnosti provozu, dodal.

V současné době už po městě sečou trávu potřetí. Proti předchozím letům však odborné firmy nesečou trávu na obvyklé tři až čtyři centimetry, ale nechávají ji zhruba na deseti centimetrech. Vyšší tráva pomáhá v zemi udržet vlhkost, zároveň se však při této výšce daří posekat i všechny kvetoucí trávy a plevele, které dělají potíže alergikům.

"Intenzivně se zabýváme i myšlenkou zřízení květnatých luk, toto opatření však vyžaduje pečlivou přípravu. Pokud by tedy k nějakým opatřením došlo, počítáme s nimi až na další sezonu. Již v letošním roce jsme však učinili pokus a zřídili jsme tři tzv. květinové záhony z přímého výsevu, jejichž součástí je i luční kvítí, a uvažujeme o vysazení dalších," doplnila starostka Jitka Volfová (ANO).

Českolipsko trápí sucho, v posledních týdnech v okrese pršelo minimálně. Proto okres od 24. července zakázal čerpat vodu z 25 potoků a řek v celém regionu. Potoky jsou téměř vyschlé, podle informací z Povodňového portálu Libereckého kraje má sotva centimetr vody třeba Bobří Potok nebo Pryský potok, v Ploučnici ve Stružnici jsou dva centimetry vody. Zákaz bude platit až do 30. září.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist