https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-posta-vydala-prilezitostny-arsik-s-motivy-litovelskeho-pomoravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká pošta vydala příležitostný aršík s motivy Litovelského Pomoraví

16.6.2024 00:45 | PRAHA (ČTK)
Divoká příroda i památky Litovelského Pomoraví jsou motivem nového příležitostného poštovního aršíku České pošty (ČP). Výtvarný návrh poštovní ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 korun a 48 korun připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček, sdělil mluvčí ČP Matyáš Vitík.
 

Na novém poštovním aršíku je ztvárněna řeka Morava protékající divokým lužním lesem v CHKO Litovelské Pomoraví. Na známkách jsou vyobrazeni motýl perleťovec sedící v trávě a volavka stojící ve vodě. Oba hlavní motivy obklopují ve vodě ležící popadané stromy a podemleté břehy zarostlé bujnou vegetací.

"Litovelské Pomoraví nejsou jen divoké močály a lužní lesy v okolí řeky Moravy, ale i kulturní krajina utvářená prací tamních obyvatel s úctou a láskou k rodnému kraji. Součástí vydání jsou i dva druhy obálek prvního dne vydání. Námětem první je interiér stodoly a na druhé je zobrazena kaplička u křižovatky před obcí Nové Mlýny," podotkl Vitík.

Novou emisi poštovních cenin věnovanou Litovelskému Pomoraví vytiskla Tiskárna Hradištko. Aršík byl vyroben v nákladu 22 000 kusů a oba druhy obálek prvního dne mají náklad 2300 kusů. "Zájemci si mohou nový příležitostný poštovní aršík zakoupit na vybraných poštách nebo na e-shopu České pošty," dodal Vitík.

CHKO Litovelské Pomoraví se rozprostírá mezi městy Olomouc a Mohelnice. Chráněná krajinná oblast tam byla vyhlášena v roce 1990 zejména kvůli řece Moravě, která v této části přirozeně meandruje. Řeku obklopují rozlehlé lužní lesy. Území je také chráněno jako ptačí oblast.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist