https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-republika-podporuje-lov-velryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká republika podporuje lov velryb?

27.11.2003 17:00 | PRAHA (EkoList)
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek řekl norskému velvyslanci, že ČR je pro regulovaný lov velryb podložený vědeckými poznatky. K audienci norského velvyslance Lasse Seima u ministra došlo letos v červenci. EkoList má kopii zápisu z jednání vyhotoveného pracovníky ministerstva životního prostředí (MŽP).
 

Island loví, ČR mlčí.
Foto: Greenpeace/Nick Cobbing

Na začátku března spustil Greenpeace v ČR kampaň za záchranu kytovců. Vzápětí se MŽP rozhodlo navrhnout vládě přistoupení ČR k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství, a tím i k Mezinárodní velrybářské komisi (IWC). V ní měla ČR podporovat zákaz komerčního lovu velryb. Úmysl postavit se lovu velryb ocenily ekologické organizace, podpořila ho česká veřejnost i někteří opoziční politici. Původně se chtěla ČR zúčastnit už červnové berlínské konference IWC, nepodařilo se jí ale ke komisi včas přistoupit. Nakonec se na zasedání do Berlína vypravil jako pozorovatel MŽP ornitolog Jiří Mlíkovský.

Diplomatická řeč
Norský velvyslanec ministra navštívil krátce po berlínském zasedání IWC, na němž byla přijata tzv. Berlínská iniciativa. Ta stanovuje, že prioritou v rámci IWC by se měla stát ochrana velryb - ne ovšem proto, aby se jich mohlo lovit co nejvíc, ale proto, aby se pokud možno nelovily vůbec. Norům se takový přístup nelíbí, protože oni usilují o udržitelný lov velryb včetně komerčního. Norská strana je proto "vážně znepokojena" výsledky konference v Berlíně. Berlínská iniciativa má podle Norů přístup čistě ochranářský, což je v rozporu s duchem původní úmluvy z roku 1946.

Ministr Ambrozek ale Nory nejspíš překvapil, protože navzdory proklamacím o bránění lovu velryb zaujal vstřícné stanovisko. "ČR se chce připojit k úmluvě, aby se podílela na rozhodování v celosvětovém měřítku, je však pro regulovaný lov podložený vědeckými poznatky. Je-li jedinců některého druhu velryb dostatečné množství a je možno je lovit, ČR nevidí důvod, proč by to státy, pro něž lov velryb představuje součást kultury a národní svébytnosti, neměly dělat," stojí v zápisu. Norský velvyslanec odcházel spokojený. Bude-li prý postoj ČR tak vyvážený, jak ho prezentoval český ministr, pak Norsko členství ČR v komisi vítá.

Jestli k úmluvě přistoupíme, je však ve hvězdách. MŽP má návrh na přistoupení ke komisi předložit vládě společně s ministerstvem zahraničních věcí. Ministr Cyril Svoboda ale v první půli listopadu MŽP napsal, že v ČR nejsou potřebné vnitrostátní podmínky pro provádění úmluvy. Jakmile totiž ČR projevila zájem chránit velryby, dostala se pod diplomatický tlak velrybářských zemí.

Island loví, ČR mlčí
Dne 14. srpna 2003 po dlouhých letech obnovil lov velryb Island. Zatímco zástupci desítek zemí počínání Islanďanů odsoudili, české MŽP zaujalo neutrální postoj a od Islandu si vyžádalo doplňující informace. Island v září odpověděl, že loví pro vědecké účely, a to jen ty druhy velryb, kterých je v přírodě dost. Od té doby české MŽP mlčí.

Jaký je tedy postoj ČR k lovu velryb? Mluvčí MŽP Karolína Šůlová tvrdí, že na postoji ministerstva se nic nezměnilo a že ČR chce hlasovat proti lovu velryb. Ambrozkova slova s tím prý nejsou v rozporu. "Nejsem schopna ministrova slova nějak komentovat. Považuji to za diplomatickou řeč," řekla EkoListu Šůlová.


reklama

 
Jan Stejskal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist