https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-seminkovna-preda-sve-know-how-o-pestovani-moldavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká Semínkovna předá své know-how o pěstování Moldavsku

15.12.2022 14:46 | PRAHA (ČTK)
Semínkovny jsou jakési semínkové knihovny, místa, kde si lidé vyměňují osiva ze svých zahrad.
Semínkovny jsou jakési semínkové knihovny, místa, kde si lidé vyměňují osiva ze svých zahrad.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká iniciativa Semínkovna získala Challenge Fund grant 2022 ve výši 35 000 amerických dolarů (zhruba 799 800 korun) na podporu projektu tvorby semínkových knihoven v Moldavsku. Jde o společný projekt spolku Semínkovna a moldavské organizace Moldavská zahrada (Gradina Moldovei). Grant uděluje Rozvojový program OSN ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí českým řešením pro cíle udržitelného rozvoje. Semínkovna byla oceněna za svou snahu rozšířit trend domácího semenaření, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí.
 

Semínkovny, tedy semínkové knihovny, fungují jako místa, kde si lidé vyměňují osiva ze svých zahrad. Jejich smyslem je mimo jiné nadchnout své návštěvníky k produkci semínek z vlastní úrody. Svou zkušenost zároveň uplatňují i v zahraničí. "Našim cílem je podpořit dosavadní snahu našeho místního partnera, který se dlouhodobě zasazuje o zachování lokálních moldavských odrůd zeleniny a zahradních plodin," řekla ke spolupráci s Moldavskou zahradou Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy Semínkovna. Iniciativu zastřešuje stejnojmenný spolek Semínkovna, ve kterém je Hrdá jednatelkou.

První česká semínkovna vznikla v roce 2015 v knihovně České botanické společnosti v Benátské ulici v Praze. Momentálně je jich v Česku a na Slovensku více než 200. Do semínkoven může přijít kdokoli, i úplný začátečník. Donesené osivo musí být zdravé, reprodukovatelné a řádně označené. Vyměňovat by se neměla osivo hybridní či semínka rostlin invazivních nebo chráněných autorskými právy.

Challenge Fund grant cílí na předávání české odborné znalosti a inovace do partnerských zemí, ke kterým patří Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko a Zambie. Grant zároveň usiluje o dlouhodobou udržitelnost takzvaného českého know-how v daných zemích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist