https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceske-sterkopisky-vysazely-v-hrusovanske-piskovne-ovocne-stromy-dari-se-melounum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České štěrkopísky vysázely v hrušovanské pískovně ovocné stromy, daří se i melounům

8.1.2023 00:03 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Společnost České šterkopísky v okolí Hrušovan u Brna experimentuje při dotěžování ložisek. Jelikož při následné rekultivací mají bývalé lomy sloužit jako zemědělská půda, vysázela zde v roce 2021 firma ovocné stromy, které loni úspěšně dorůstaly. Urodily se zde i velké melouny, uvedl mluvčí těžební společnosti Petr Dušek. Je to i díky tomu, že po odtěžení vrstvy štěrkopísků mají rostliny blíže k podzemní vodě.
 

Společnost odtěžila v hrušovanském lomu zhruba dvanáctimetrovou vrstvu štěrkopísků. Před sázením zde také udělala závlahy a loni vysadila stovky stromů meruněk a švestek a desítky ořešáků, broskvoní a nashi. "Při příjezdové cestě jsme již dříve vytvořili lipovou alej ze stromů přesazených z lesa napadeného kůrovcem," uvedl Dušek.

Přeměnu starých štěrkopískových lomů na zemědělskou půdu už mají České štěrkopísky za sebou v dalších dvou dobývacích prostorech v okolí Hrušovan, zemědělsky se již využívají a funguje to.

Pískovna v Hrušovanech je jedním z nejdůležitějších zdrojů písku na jižní Moravě a zásobuje zákazníky na Brněnsku, na Vyškovsku i na Vysočině. České štěrkopísky provozují pískovny na řadě míst Česka a Slovenska a jsou také firmou, která se už řadu let snaží otevřít ložisko u Moravského Písku. Česká báňská služba již stanovila dobývací prostor, Jihomoravský kraj podal v srpnu proti tomuto správnímu rozhodnutí žalobu. Odpůrci se obávají ohrožení zdroje pitné vody pro 100 000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist