https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceske-svycarsko-omezilo-vstup-do-nekterych-lokalit-kvuli-ptakum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České Švýcarsko omezilo vstup do některých lokalit kvůli ptákům

7.3.2017 14:00 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Návštěvníci podle Salova krátkodobé omezení většinou respektují. Následky přerušení hnízdění mohou mít fatální následky. Předloni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů.
Návštěvníci podle Salova krátkodobé omezení většinou respektují. Následky přerušení hnízdění mohou mít fatální následky. Předloni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / Správa NP České Švýcarsko
Správa národního parku České Švýcarsko omezila vstup do některých lokalit. Každoročně tak chce chránit místa, kde hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků, řekl včera ČTK mluvčí parku Tomáš Salov. Lokalit napříč celým parkem je 24.
 

Mezi chráněné druhy, které hnízdí v národním parku, patří podle správců čáp černý, sokol stěhovavý nebo výr velký. "Omezení vstupu platí nejdéle do 31. července každého roku a je vyznačené přímo v terénu národního parku. Značené turistické cesty a obvyklé turistické cíle jsou nadále bez omezení průchozí a přístupné," řekl ČTK Salov.

Díky omezení vstupu se daří ptákům mláďata odchovat. "Téměř symbolicky jsme letos před vyhlášením omezení vstupu obdrželi zprávu o čápovi černém, který vylétl z hnízda na Doubicku a loni účinkoval v dokumentárním snímku německé televize," řekl ČTK ředitel parku Pavel Benda.

Čáp dostal roce 2006 v Českém Švýcarsku kroužek s číslem 6151. Pták se pak objevil v Německu, Švýcarsku a Francii. "Skutečným překvapením bylo účinkování tohoto jedince v dokumentárním snímku německé veřejnoprávní televize SWR, která jej zachytila během hnízdění v Horním Švábsku, kde čápi černí byli považování za vyhynulý druh. Své hnízdiště, na které se pravidelně vrací, zřídil v mokřadních lesích, které již od roku 1924 nejsou nijak hospodářsky využívány," řekl Salov. Němečtí ornitologové podle něj už osm let hnízdo tohoto čápa monitorují. Za tu dobu odchoval 27 mláďat.

Správci parku se snaží všechna odchovaná mláďata evidovat. "Pokud to jde, mláďata z našich hnízd kroužkujeme a získáváme tak zpětnou vazbu o jejich dalším životě. Konkrétní příklad demonstruje, jak vysoce pozitivní dopady má krátkodobé zklidnění hnízdních lokalit pro celý ptačí druh," uvedl Benda.

Návštěvníci podle Salova krátkodobé omezení většinou respektují. Následky přerušení hnízdění mohou mít fatální následky. Předloni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tereza Malecká
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist