https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceske-svycarsko-omezilo-vstup-kvuli-hnizdeni-ptaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České Švýcarsko omezilo vstup kvůli hnízdění ptáků

2.3.2016 15:18 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Omezení vstupu bude trvat do konce června pro hnízdiště sokolů a výrů, u čápů ještě o měsíc déle
Omezení vstupu bude trvat do konce června pro hnízdiště sokolů a výrů, u čápů ještě o měsíc déle
Správa národního parku České Švýcarsko od začátku března omezila vstup do víc než dvou desítek lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Jde o hnízdiště sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých, řekl mluvčí parku Tomáš Salov.
 

Omezení vstupu bude trvat do konce června pro hnízdiště sokolů a výrů, u čápů ještě o měsíc déle. Lokalit je 24. "Zklidnění některých oblastí v příštích čtyřech až maximálně pěti měsících výrazně zvýší šance sokolů, výrů a čápů černých na úspěšné vyvedení mláďat, což vidíme také na povzbudivých počtech vyvedených mláďat v uplynulých letech," řekl ČTK ředitel parku Pavel Benda.

"Následky rušení hnízdících ptáků mohou být zejména pro jejich mláďata fatální, může dojít zastydnutí vajec či k prochladnutí a úhynu vylíhnutých mláďat. Pokud jsou dospělci nuceni hnízdo opustit, mohou vajíčka či mláďata také ukořistit predátoři," vysvětlil Salov. Loni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů.

Na místa se zákazem vstupu upozorňují informační tabule. "Obsazené hnízdní lokality jsou přímo v terénu vyznačeny informačními tabulkami u přístupových cest. Pokud návštěvník během výletu na takové označení v terénu narazí, je žádán, aby zvolil alternativní trasu mimo hnízdní lokalitu," dodal Salov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist