https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-je-oficialne-zemi-bez-ptaci-chripky-muze-se-uvolnit-obchod-s-drubezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko je oficiálně zemí bez ptačí chřipky, může se uvolnit obchod s drůbeží

20.7.2023 21:57 (ČTK)
Česko je oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky, oznámila Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH) na svém webu. Podle Státní veterinární správy (SVS) je to důležitý krok pro uvolnění obchodu s drůbeží se státy mimo Evropskou unii. V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí. Poslední ohnisko bylo potvrzeno 12. května v malochovu drůbeže v Kladně-Švermově ve Středočeském kraji.
 

WOAH oznámila, že Česká republika je prostá ptačí chřipky u drůbeže od 11. července letošního roku. Zveřejněním článku je informace oficiálně přístupná všem 183 členským zemím WOAH, Státní veterinární správa v následujícím období zašle zástupcům zemí oficiální dopisy s uvedenou informací. "Jedná se o státy, které letos v souvislosti s výskytem ptačí chřipky omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR," sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

"Věříme, že země mimo Evropskou unii na získání statusu pro ČR pozitivně zareagují a v krátké době dojde k uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Dodal, že přestože se situace ohledně ptačí chřipky v chovech v ČR i v celé Evropě v poslední době uklidnila, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje. "Proto bychom chtěli chovatele upozornit na to, že riziko zavlečení nákazy do chovů přetrvává a je nutné dodržovat pravidla biologické bezpečnosti," podotkl.

Veterináři doporučují chovatelům, aby nekrmili domácí masožravce syrovým masem volně žijících ptáků a aby zabránili kontaktu s mrtvými ptáky. Veterinární správa podle mluvčího v současné chvíli monitoruje další situaci v Polsku a v jiných státech EU, kde byla ptačí chřipka zjištěna i u savců.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist