Česko může na emisích plynů vydělat až miliardy
Česko i Slovensko se před pěti lety na mezinárodní konferenci o změnách klimatu v Kjótu zavázaly, že mezi roky 2008 a 2012 sníží emise skleníkových plynů o osm procent oproti roku 1990. V současnosti je Česko zhruba o 25 procent pod úrovní roku 1990, Slovensko je na tom ještě o několik procent lépe. Jenže některé státy - například Japonsko či Kanada - mohou mít se splněním Kjótského protokolu problémy, protože se jim nepodaří emise včas snížit. Dohoda ale počítá s tím, že si státy, které budou mít se splněním závazků potíže, budou moci podle přesných pravidel koupit "nadbytečné" emise od úspěšnějších zemí.
Mezinárodní smlouva začne platit v okamžiku, když se k ní připojí tolik zemí, které dohromady vypouštějí 55 procent emisí. Předpokladem je, že se k úmluvě brzy připojí Rusko, které produkuje 17,4 procenta těchto plynů. Tím by kjótská dohoda začala platit. Poté se uskuteční i dohoda mezi Slovenskem a Japonskem o prodeji až 200 tisíc tun skleníkových plynů. Smlouva - jako první na světě - totiž přesně vychází z Kjótského protokolu.
Kontrakt za desítky miliónů korun schválila slovenská vláda, limit kupuje japonská firma, která si nepřála zveřejnit své jméno. Slovensko může nabízet další emise, protože 200 tisíc tun pro Japonsko je jen zlomkem toho, co ještě může prodat, aniž by byl slovenský závazek z Kjóta ohrožen. "Tento obchod nám umožní dál rozvíjet ekologické investice," řekl slovenský ministr životního prostředí László Miklós. Jeho český kolega Libor Ambrozek uvedl, že i jeho úřad počítá do budoucna s prodejem části svého limitu skleníkových plynů.
reklama