https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceskobudejovickym-vedcum-kradou-zlodeji-pristroje-z-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Českobudějovickým vědcům kradou zloději přístroje z přírody

17.3.2022 11:56 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Foto | Mgr. Zdeněk Kubeš / Wikimeda Commons
Vědci českobudějovického biologického centra v posledních měsících evidovali několik krádeží přístrojů, které mají kvůli výzkumu ve volné přírodě. Jde například o speciální fotopasti nebo různé sběrače bakteriálních a virových částic. Cena každého přístroje se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Zloději odnášejí přístroje z lokality Vrbenských rybníků u Českých Budějovic, kde se vědci věnují celosvětovému výzkumu biodiverzity. Novinářům to řekla Kateřina Sam z biologického centra.
 

"Dochází tady k absurdním situacím, kdy se každý týden něco ztratí. Letos máme evidovanou škodu za 50 000 korun, loni to bylo celkem 70 000 korun," uvedla Sam. Dodala, že lokalita Vrbenských rybníků je jednou z 52 z celého světa, které se podílejí na finském projektu biodiverzity. Sam uvedla, že pro laiky je odcizený materiál nepoužitelný. "Dá se říci, že pro ně nemá žádnou hodnotu. Nám to ale výrazně komplikuje práci a musíme žádat o nové přístroje," uvedla.

V několika případech se stalo, že vybavení odnesly z přírody děti, jejichž rodiče je vědcům vrátili. "To jsme vyřešili nějakou domluvou a navíc nám někdy i něco zaplatili. V případě krádeží jsme ale dali podnět policii," uvedla.

Přestože se na projektu podílí řada zemí z celého světa, nikde jinde podobné problémy neřeší. Výjimkou jsou africké státy, které občas zaznamenají poškozené přístroje. "Ale v jejich případě jsou většinou viníkem zvířata. Například ty přístroje poškodí sloni," řekla.

Vědci z biologického centra proto začali techniku v přírodě chránit speciálními klecemi. Podle Sam však ani tyto zábrany vandaly neodradí. "Zaznamenali jsme případy, že se někdo pokoušel dostat do té klece, která váží 300 kilogramů, takže se dá těžko odnést," uvedla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist