https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-alokacni-plan-bude-az-v-prosinci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český alokační plán bude až v prosinci

13.10.2006 15:14 | PRAHA (EkoList)
Včera vypršel náhradní termín pro odevzdání českého Národního alokačního plánu. Minulý týden byl ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš projednávat v Bruselu s komisařem Stavrosem Dimasem náhradní termín. Příprava Národního alokačního plánu se protáhne: Česká republika jej hodlá dokončit a předložit Evropské komisi až letos v prosinci.
 

Vítkovice, vysoké pece
Kolik bude moci český průmysl vypuštět emisí bude jasné až v prosinci. Vítkovice, vysoké pece.
Foto: Hugo Charvát/EkoList

Nový Národní alokační plán na roky 2008-2012, který určuje, kolik emisí oxidu uhličitého smí vypustit podniky v České republice, měl být hotový původně do 30. června. K tomuto datu však Komise obdržela ze všech států Evropské unie v úplnosti pouze jediný návrh a to z Estonska. Další návrhy a postupně doplněné návrhy od více než poloviny států EU obdržela Komise až k dodatečnému datu 12. října 2006.

„Očekávám, že členské státy dodají alokační plány pro druhou fázi obchodování a další chybějící informace tak rychle, jak jen to bude možné,“ prohlásil na tiskové konferenci Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas. Podle něj je důležité pro stabilitu trhu s emisními povolenkami, aby všechny národní plány byly schválené před začátkem druhé fáze, která začne fungovat v lednu 2008. Spolu s Českou republikou obdrží varování Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko.

Evropský systém obchodování s emisemi (ETS) je ekonomický nástroj, který by měl soukromé společnosti motivovat, aby více investovaly do čistých technologií a snižovaly emise skleníkových plynů. Systém povolenek dělá ze znečištění obchodovatelnou komoditu: podniky, které znečišťují více, než jim povolují kvóty, mohou nakoupit na trhu povolenky, které jejich produkci CO2 pokryjí. Naopak ti, kteří ušetří, mohou své povolenky prodat.

Ačkoliv byl termín odevzdání hotového návrhu alokačního plánu pro všechny státy Evropské unie na konci června, tehdejší česká vláda se rozhodla na něm vůbec nepracovat a nechat jej až kabinetu, který vzejde z červnových voleb. „Jedná se o natolik závažné rozhodnutí, že vláda premiéra Paroubka usoudila, že k němu nemá mandát,“ zdůvodňuje tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová, proč úřad za doby Libora Ambrozka nepřipravoval plán na roky 2008-2012.

Příprava alokačního plánu se tím stala bezprostředním úkolem nestranického ministra ve vládě ODS Petra Kalaše. Pro seznam, který určí, kolik obchodovatelných povolenek českým podnikům stát přidělí, vytvořil ministr meziresortní skupinu. „Nový plán je velmi důležitý, jednak ve vztahu k Evropě a samozřejmě také pro české podniky,“ řekl na své první tiskové konferenci Kalaš. Ministr ještě 19. září plánoval, že meziresortní skupina předloží konkrétní návrh k veřejné diskuze do konce září. „Návrh zatím není, pracovní skupina připravuje metodickou a databázovou základnu návrhu, který bude předmětem veřejné diskuse,“ popisuje současný stav přípravy návrhu Karolína Šůlová. Jakékoli spekulace o nějakém konkrétním čísle jsou podle ní v tuto chvíli předčasné.

Předložený Národní alokační plán musí ještě schválit Evropská komise, která má na toto rozhodnutí tři měsíce. Komise prohlásila, že by velice ráda schválila alokační plány všech členských států ještě před koncem tohoto roku. Česká republika obdrží v nejbližších dnech formální vytýkací dopis (první písemné varování) na jehož základě musí napravit svoje pochybení do určitého data, obvykle do dvou měsíců.

Informace o Národním alokačním plánu ČR i dalších států najdete na stránkách alokacniplan.cz Hnutí Duha a Centra pro dopravu a energetiku.


reklama

Hugo Charvát
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist